HaberlerGaziantep HaberleriGaziler diyarından şehitler diyarına projesinde 40 bin öğrenci daha Çanakkale'yi

Gaziler diyarından şehitler diyarına projesinde 40 bin öğrenci daha Çanakkale'yi - Gaziantep Haberleri

Gaziler diyarından şehitler diyarına projesi kapsamında 42 bin 29 öğrencinin uçak ile Çanakkale gezisine götürüldüğü Şahinbey'de, imzalanan protokol ile 2 yıl içerisinde 40 bin öğrenci daha Çanakkale'yi tanıma fırsatı bulacak.

Gaziler diyarından şehitler diyarına projesinde 40 bin öğrenci daha Çanakkale'yi

Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından 2015 yılında başlatılan Gaziler diyarından şehitler diyarına projesi kapmasında 42 bin 29 öğrenci uçakla Çanakkale'ye götürülmüştü. 2017 ve 2018 yıllarında da öğrencilere Çanakkale'yi tanıtabilmek amacıyla protokol imzalandı. Gaziantep Valiliğinde gerçekleştirilen protokol imza törenine Vali Ali Yerlikaya, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete katıldı. Vali Yerlikaya, Başkan Tahmazoğlu ve Müdür Mete arasında imzalanan protokol uyarınca bu yıl 20 bin, gelecek yıl da 20 bin olmak üzere toplam 40 bin öğrenci Çanakkale Şehitliğini ziyaret edecek.
Örnek proje
Protokol imzalandıktan sonra konuşan Vali Yerlikaya, 'Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, Türkiye'de örnek bir projeye imza attı. Öğrencilerimizi uçakla, günü birlik buradan alarak Çanakkale'ye götürdü. O dünyada emsali olmayan zaferin yaşandığı yerde, ecdadının adım attığı her yerde yürümek, o nefes alınıp verilen yeri görmek, onların ruhlarına Fatiha okumak, onlarla hem dem olmak, geçmişiyle gurur duymak için böyle güzel bir ziyaret yapıldı. Tabi şehrimizde, büyük teveccüh gördü. Tarihimizde emsalsiz bir yeri bulunan Çanakkale Zaferi'nin kazanıldığı toprakların gençlerimiz tarafından yerinde görülmesinin, bu zaferin öneminin daha iyi anlaşılması bakımından çok büyük önem taşıyor. Bu güne kadar Gazianteplilere böyle bir imkanı sağladığı için Başkan Tahmazoğlu ve ekibini tebrik ediyorum' dedi.
'40 bin kişi daha Çanakkale'ye gidecek'
Başkan Mehmet Tahmazoğlu da protokole olan katkılarından dolayı Vali Yerlikaya'ya teşekkürlerini ileterek, 'Çanakkale gerçekten çok önemli. Ecdadımızın, 253 bin şehit kanını aktığı, bu vatan topraklarını savunmak için yedi düvele karşı verdikleri mücadeleyi, bu şehirde yaşayan hatta tüm Türkiye'de yaşayan vatandaşımızın mutlaka görmesi lazım. Bizde ise 2015 yılında başlayan ve geçtiğimiz yıl da devam ettirilen projede toplam 223 seferde 42 bin kişinin havayolu ile Çanakkale Şehitliğine götürüldü. Bu yıl ve gelecek yıl da 40 bin ortaokul ve lise öğrencisini daha Çanakkale'ye götürerek ecdadımızla buluşturacağız' dedi.

SIRADAKİ HABER
}