HaberlerZürih HaberleriWeltwoche; 'Erdoğan için adil olun'

Weltwoche; 'Erdoğan için adil olun' - Zürih Haberleri

İsviçre'de haftalık yayınlanan 'Weltwoche' dergisi, 2017 yılı 11 sayısında 17 sayfasını İsviçre'deki Türklere ve Türkiye'ye ayırdı. Derginin imtiyaz sahibi, başyazarı ve Federal Mecliste SVP milletvekili olan Roger Köppel, editoryal köşesinde dikkat çekici ifadeler kullandı. Köppel, 'Dikkat, bu yazım anti Türk önyargıları aşmak için kaleme alınmı

Weltwoche; 'Erdoğan için adil olun'

Avrupa'da sert tartışmalara muhatap olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı hislerimizi indirelim çağrısı yapan Köppel, 'Bize bir çok yönden yabancı olduğumuz bir o kadar da çekici olan Türkiye'ye karşı da dış politikamızda tarih boyunca tarafsızlık konumumuzu muhafaza ederek kınamadan önce anlamaya çalışalım ve dürüst olalım' çağrısında bulundu.
Cumhurbaşkanlık sisteminin ve Erdoğan'ın politikalarını İsviçre'ye uygulamaya kalkmak ne kadar tehlikeli ise yedi kişilik İsviçre Federal Devlet Konseyi sistemini Türkiye'ye uygulamanın o derece korkunç neticeler doğurabileceğini belirten Başyazar Köppel, vatandaşlarının demokratik desteğine güvenen Erdoğan'ın ülkesinin terör örgütlerinin ablukası altında olduğunu ve kendisinin bile kanlı bir darbe ile öldürülmeye teşebbüs edildiğini ve en yakın danışmanlarının öldürüldüğünü ifade etti.
Köppel, devlet otoritesi bulunmayan Ortadoğu ülkelerinin hemen yanı başındaki Türkiye'de devlet krizinin yaşanmasında ziyade devlet otoritesinin olduğu güçlü bir Türkiye'nin daha faydalı olacağını ifade etti. Weltwoche dergisi, 1933 yılından beri aralıksız yayın yapıyor ve haftalık 51 bin satış yapıyor ve Alman ve Fransızca olarak yayınlanıyor.

SIRADAKİ HABER
}