Haberler30 Bin Öğretmen Atandı

30 Bin Öğretmen Atandı

Öğretmen atama töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Bizim yavrularımız şunun bunun yavrusu değil, Tayyip Erdoğan'ın yavrusu ne ise onlar da bizim aynı şekilde yavrumuzdur. Olaya böyle bakıyorum' dedi.

30 Bin Öğretmen Atandı

30 bin öğretmen ataması, MEB Şura Salonu'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile diğer yetkililerin katılımıyla gerçekleşen törende öğretmen adayları atama heyecanı yaşadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, butona basarak elektronik ortamda yapılan atama işlemini başlattı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ataması yapılan 30 bin öğretmeni tebrik ederek görevlerinde başarı diledi. Bugün atananlarla birlikte Türkiye genelindeki öğretmen sayısının 923 bin 133'e çıktığını açıklayan Erdoğan, bunu 'bir zirve rakam' olarak nitelenlendirdi.
'TÜRKİYE GENELİNDEKİÖĞRETMEN DOLULUK ORANI YÜZDE 93'E ULAŞTI'
2002 yılında Türkiye'de 543 bin 896 öğretmenin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, geçtiğimiz 13 yılda ise 542 bin 120 yeni öğretmen ataması yapıldığını belirtti. Erdoğan, bir başka ifadeyle 2002 yılında devralınan öğretmen sayısı kadar adeta yeni atama yapıldığını vurgulayarak, 'Elbette bu dönemde emekli olanlar da oldu. Sonuçta bugün 923 bin öğretmenle evlatlarımıza en güzel eğitimi vermenin çabası içindeyiz, çabası içinde olacağız. Artık boş geçen veya farklı branşlardan öğretmenlerin girdiği dersler sorunu büyük ölçüde geride kaldı. Şu anda ülke genelindeki okullarımızda öğretmen doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı. En düşük doluluk oranı sanıldığı gibi Doğu veya Güneydoğu'da değil belki şaşıracaksınız, ülkemizin en gelişmiş bölgesi olan Marmara'dadır. İnşallah önümüzdeki dönemde yapılacak yeni öğretmen atamalarıyla bu meseleyi tamamen çözmüş olacağız' diye konuştu.
'BÜTÜN MESELE ÖĞRETMEN NOKTASINDAKİ EKSİĞİMİZİ YÜZDE 100'E ÇIKARMAK'
'Yaklaşık 90 bin öğretmen ataması daha yapıldığında Türkiye'nin tamamında öğretmen kadrolarının yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağı görülüyor' diyen Erdoğan, 'Ben tabi şunu hatırlıyorum, sınıfların 100 öğrenciyi aşkın doluluk oranında olduğu günleri hatırlıyorum. Benim sınıfımda öğrenciyken 75 arkadaştık ama şimdi 30-36'ya doğru inmeye başladık. Anadolu'yu dolaşırken 15-20 öğrencinin olduğu derslikler gördüm. Bugünleri gördük. Şimdi bütün mesele öğretmen noktasındaki eksiğimizi yüzde 100'e çıkarmak suretiyle bu eksiği gidermek ve böylece artık öğretmen-öğrenci ilişkisinde istediğimiz hedefe ulaşmaktır' ifadelerini kullandı.
Bugün yapılacak atamanın kura yöntemiyle değil Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına göre gerçekleştirildiğine dikkat çeken Erdoğan, 'İlgili branşlardaki başvurular en yüksek puan alandan başlanarak sıralanacak ve kontenjan sayısınca atama yapılacaktır. Biraz sonra bilgisayar aracılığıyla bu sıralama ve atama işlemini başlayacağız. Yaklaşık 120 bin başvuru içinden 30 bin öğretmenimizin ataması bu şekilde tamamlanacak. Bugün ataması yapılacak öğretmenlerimiz yetiştirme programlarının tamamlanmasının ardından Eylül ayından itibaren ders başı yapacaklar. Bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu üstlendikleri gün 'eğitim, sağlık, adalet, emniyet' alanlarına öncelik verecekleri açıklamasını hatırlatarak, şunları kaydetti:
'Dikkat ederseniz önceliklerimizin en başında ne geliyor? Eğitim. Çünkü mesele insan, insanın yetiştirilmesi. Önce bunu halletmemiz lazım. Eğer yetişmiş insanınız varsa güçlü bir ülkesiniz, eğer yetişmiş insanınız yoksa zayıfsınız. Onun için bunu halletmemiz gerekiyor. Bu anlayışla eğitimi bütçeden ayrılan pay bakımından ilk sıraya çıkardık. Göreve geldiğimizde bütçede ilk sıra savunmanındı, biz savunmayı geriye aldık, dedik ki 'ilk sıra eğitim olacak. İnsanı yetiştirmediğiniz sürece, yetişmiş insanınızın sayısı artmadığı sürece muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkamazsınız. Onun için insan, insan, insan.'

SIRADAKİ HABER
}