Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Etnik temizlik yapılıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Rejim yanlısı olmayan bütün Suriyelilerin Suriye'den çıkarılması için çok bilinçli bir etnik temizlik yürümektedir' dedi.

Etnik temizlik yapılıyor

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, soruları yanıtladı.

Türkiye-Suriye sınırının hiçbir zaman kapanmadığını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu: 'Son dört yıl içinde dünyada hiçbir ülkenin modern dönemde, geleneksel dönemde de yapmadığı bir fedakarlığı yaparak Türkiye, bütün ağır yüklerine rağmen Suriye sınırını açık tutmuş ve şu ana kadar gelen 2 milyon 600 bini aşkın kardeşimize ev sahipliği yapmıştır. Her zaman söyledim, tekrar söylüyorum Türkiye-Suriye sınırı ve yüreğimiz, aşımız, evimiz Suriyelilere açıktır.

BM'YE SERT ÇIKTI

Ama şunu ifade edeyim. Suriye'deki krizin çözümü için kılını dahi kıpırdatmayan bazı çevrelerin, buna maalesef bazen BM Güvenlik Konseyi de dahildir, Suriye'de bu mülteci akınına yol açan, Rus bombardımanına 'Dur' diyemeyen bazı çevrelerin, Rusya'ya dönüp 'Yeter artık' diyemeyen bazı çevrelerin dönüp Türkiye'ye 'Sınırlarını aç' diye bir tavsiyede bulunmasını ikiyüzlülük olarak görüyorum.'
Uluslararası toplumun acziyetinin sorumluluğunu Türkiye'nin üstüne yıkmaması gerektiğini anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:
'Bu konuda bizim kimse tarafından ders ve nasihat almaya ihtiyacımız yok. Ders ve nasihat alacağımız yegane yer vicdanımızdır, tarihimiz, kültürümüzdür. 2 milyon 600 bin Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık, şu an kapımızda olan 60 bin Suriyeliye de her türlü imkanı sınır ötesinde verirken, bütün aşını, korunma ve barınma imkanlarını da sağlarken de kimseye sormuyoruz. Yaptığımız şey şudur. Dünyanın da bunu fark etmesi açısından, gelmek isteyen Suriyelileri alırız ama birinci önceliğimiz Suriyelilerin, Suriye içindeki kamplarda barınmasını teminen yeni kamp kuruyoruz. Şu an 9 kampımız vardı ve bu kamp Rus uçakları tarafından bombalanmıştır. Sivil kamplardır. Rus bombardımanı altında bu insanlar yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Yeni bir kamp kuruyoruz, Türkiye sınırına yakın bir yerde Suriye içinde. En önemlisi de Türkiye-Halep arasındaki insani lojistik koridor maalesef bu barbar güçler tarafından kapatılmıştır.

SURİYE'DE BİLİNÇLİ ETNİK TEMİZLİK YÜRÜTÜLÜYOR
Son saldırı nedeniyle bir noktayı daha vurgulamak istediğini belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Tabi sığınmacıları hepimiz kabul edeceğiz. Ama bu saldırıların bir amacı Suriye'de etnik temizlik yürütülmesidir. Rejim yanlısı olmayan bütün Suriyelilerin Suriye'den çıkarılması için çok bilinçli bir etnik temizlik yürümektedir. Orada olanlar hava bombardımanıyla öldürülüyor, kaçanlar Suriye dışına çıkarılıyor.
Dolayısıyla biz her kabul ettiğimiz mülteciyle aslında bir anlamda onların bu etnik temizlik hedefine de yardım etmiş gibi oluyoruz. Kabul edeceğiz mültecileri ama herkesin de bilmesi lazım ki bu Suriye'nin demografik yapısını, hele hele Türkiye sınır boylarında demografik dengenin değişmesini engellemeye dönük bir stratejiye hepimizin aynı ölçüde dikkatli davranması gerekir.'EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda parkta cinayet

1 Samsun Haber: Samsun'da parkta cinayet!

Samsun Haber Samsun Cezaevinde nefes kesen tatbikat

2 Samsun Haber: Samsun Cezaevi'nde nefes kesen tatbikat

Samsunspor Samsunda dev zirve

3 Samsunspor: Samsun'da dev zirve

Samsunspor Abdülkerime mesaj yağmuru

4 Samsunspor: Abdülkerim'e mesaj yağmuru

Samsun Haber Samsunda silahlı saldırı 1 yaralı

5 Samsun Haber: Samsun'da silahlı saldırı: 1 yaralı

Samsun Haber Samsun olimpiyat renklerine boyanıyor

6 Samsun Haber: Samsun olimpiyat renklerine boyanıyor

Samsunspor Samsunsporda beklenen gün geldi

7 Samsunspor: Samsunspor'da beklenen gün geldi

Samsun Haber Samsuna şehit ateşi düştü

8 Samsun Haber: Samsun'a şehit ateşi düştü!

 Eğitim Araştırma Hastanesine yeni birimler katıldı

9 Eğitim Araştırma Hastanesine yeni birimler katıldı

Samsunspor Samsunspora rekor ceza

10 Samsunspor: Samsunspor'a rekor ceza


SIRADAKİ HABER