Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun'daki 'hastanede ihmal' davası başladı

Samsun'da karısı tarafından bıçaklanan koca kaldırıldığı hastanede taburcu edilip bir gün sonra rahatsızlanarak yeniden kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesi üzerine 2 doktor hakkında açılan davanın başladı.

Samsun'daki 'hastanede ihmal' davası başladı

Samsun’un Canik ilçesi Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde 13 Kasım 2014 tarihinde meydana gelen olayda, 5 çocuk annesi Bedriye Altun (40), 20 yıllık eşi Erdoğan Altun’u (42) kendisine şiddet uyguladığı sırada karnından bıçakla yaraladı.

Hastaneye kaldırılan Erdoğan Altun, acil servisteki tedavisinin ardından aynı gün evine gönderildi. Polis tarafından gözaltına alınan Bedriye Altun ise ifadesinin alınmasının ardından savcının talimatı doğrultusunda serbest bırakıldı. Taburcu olduktan bir gün sonra evinde rahatsızlanan Erdoğan Altun, ambulansla yine aynı hastaneye kaldırıldı ancak yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Yeniden gözaltına alınan Badriye Altun, tutuklandı ve hakkında Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada "yaralama sonucu ölüme sebep olmak" suçundan 5 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırarak, tutukluluk halini göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verildi. Badriye Altun'un bıçakladığı kocasının ölümünden hastanedeki doktorların ihmali olduğunu iddia ederek doktorlar hakkında şikayetçi olmuştu. Genel Cerrah Uzmanı Dr. Y.K. ve pratisyen hekim B.T. hakkında dava açıldı.

“BENİM BU OLAYDA BİR KUSURUM YOK"

Samsun 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın ilk duruşmasında acil serviste görevli doktor B.T., olayda kendisinin bir kusurunun bulunmadığını ifade ederek, "Yaralanan olay gecesi ambulansla hastaneye getirildi. Hasta ısrarla kendisi cam kesisi olduğunu söyledi. Ben keseyi görünce delici ve kesici alet yaralanması olduğunu anladım. Adli dosya açtırdım. Hastana gerekli tahlilleri yaptırdık. Tomografi ve film çekildi. İlgili branşı olan Genel Cerrah Uzmanı Dr. Y.K.'yi aradım. Kendisine yaralı şahsı gösterdim. Y.K. de hastayı muayene etti. Yanıma gelerek hastanın normal olduğunu ve cerrahi müdahaleye gerek olmadığını söyledi. Cilt kesisinin kapatılarak taburcu edebileceğimizi söyledi. Ben de sağlık memuru ile kesi yarasını diktik. Pansumanı yapıp reçetesini düzenledim. Yarın sabah genel cerrahi polikliniğine gelmek üzere hastayı taburcu ettim. Bütün söylediklerim hastanın dosyasında mevcut. Sonradan öğrendiğime göre ertesi gün saat 15.00'da acil servise gelmiş ve genel cerrah uzmanı ameliyata almış. Ameliyat sonrası yoğun bakımda bir gece takip edilmiş ve ertesi gün vefat ettiğini öğrendim. Benim bu olayda bir kusurum yok" dedi.

Genel Cerrah Uzmanı Dr. Y.K. ise, " Yaralı şahsı muayene ettim. Şuuru açıktı ve genel durumu iyiydi. İçeri alet sokarak kesinin karına girip girmediğini tespit ettim. Kesinin karına ulaşmadığını tespit ettim. Steril eldiven giyerek parmağımla muayene ettim. Yine karına ulaşamadım. Hastanın kan tetkikleri normaldi. Koridorda diğer sanık ile görüştüm. Hastanın şuanda müdahalesine gerek olmadığını, takip edilmesi gerektiğini söyledim. Sonra bana iletilen bir durum olmadı. Ertesi gün 17.00'da kadar poliklinikte nöbetçiydim. Bana intikal eden herhangi bir olay olmadı" diye konuştu.

“DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE MUAYENE ETSELERDİ BU DURUM OLMAZDI”

Bedriye Altun, eşini kendisinin bıçakladığını ileri sürerek, "Eşimi hastaneye ben götürdüm. Daha sonra ben Irmak Polis Merkezi'ne götürüldüm. Ben karakola gidince hastane ile alakam olmadı. Eşim ertesi gün saat 04.00'da vefat etmiştir. Ben doktorların ihmali olduğunu düşünüyorum. Düzgün bir şekilde muayene etselerdi bu durum olmazdı. Sanıklardan şikayetçiyim" şeklinde konuştu.

Bedriye Altun'un avukatı Ata Giritli, İstanbul Adli Tıp Kurumu raporuna gire sanıkların kusurlu olduğunu ileri sürerek sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

Duruşma tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

3 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

6 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Lovelette kahkaha tufanı

7 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

8 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunda tüketici şikayetçi

9 Samsun'da tüketici şikayetçi

Samsuna katma değer sağlayacağız

10 Samsun'a katma değer sağlayacağız


SIRADAKİ HABER