HaberlerVan HaberleriAK Parti'li Kaya'dan Başkan Özgökçe'ye övgü

AK Parti'li Kaya'dan Başkan Özgökçe'ye övgü - Van Haberleri

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe'ye 3 yıl gibi kısa bir sürede örnek belediyeciliğinden dolayı teşekkür etti.

AK Parti'li Kaya'dan Başkan Özgökçe'ye övgü

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Van'da, Tuşba Belediyesine ziyarette bulundu. Bu ziyaretinde Erol Kaya'ya AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Muzaffer Çakar, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti İl Başkanı Avukat Zahir Soğanda, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, AK Parti Tuşba, İpekyolu ve Edremit ilçe başkanları da eşlik etti. Başkan Özgökçe, ziyaret esnasında Tuşba Belediyesinin üç yıllık zaman zarfında yaptığı hizmetlere ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Özgökçe, 'Biz Tuşba Belediyesi olarak, Türkiye'ye, Van'a, Tuşba'ya gönül vermiş bir ekibi önce kurduk. Göreve geldiğimiz günden beri ilimiz, ilçemiz ve vatandaşlarımız için en temel sorunları tespit edip, bunlara yönelik projelerimizi hazırladık ve kıt kaynaklarımızı en iktisatlı şekilde toplum yararına kullandık. Allah'a hamdolsun bugüne kadar bölgede eşi ve benzeri görülmemiş ve Van'da ilklere imza atan bir belediye olarak projelerimizi aziz ve kadirşinas halkımızın hizmetine sunmaya azimle devam ediyoruz. Van'a, dolaysıyla Tuşba'ya belediyecilik anlamında 100 yıldır bir çivi bile çakılmamıştı. Allah'a hamdolsun bizler geldiğimiz andan bugüne kadar, kırsal mahallelerimiz ve merkez mahallelerimiz olmak üzere birçok mahallede sıcak asfalt, kilit parke taşı ve çevre düzenleme çalışmaları başlattık. Halkımızı öncelikle çamurdan, çukurdan, çöpten, mezbelelik ve enkazı andıran bir halden kurtardık. Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi bu çamur ve çukur yollar artık Tuşba'da tarih oluyor. Bunların halkın en çok ihtiyaç duyduğu modern, estetik ve standartları çok yüksek parklar yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Evet, biz yeni bir belediyeyiz, yapacak işimiz çok, toplam bin projeden bu kısa sürede hayata geçirdiğimiz 100 proje yanında uygulamayı bekleyen 900 projelerimiz hazır. Yıllardır Van'da uygulanmayı bekleyen bütün bu projeler elbette sadece belediyenin kıt bütçesiyle hayat bulması mümkün değildir. Bundan dolayı kardeş belediyelerimiz olsun, Bakanlıklarımız olsun, bu projelerin uygulanmasında bizlere ciddi destek olmalarını bekliyoruz. Cennet ülkemizin muhabbet ve huzur kenti olan Tuşba'da faaliyetlerimizi canı gönülden yaparak halkımıza en güzel, en yeni hizmeti sunmanın her zaman heyecanını yaşıyoruz. Bu projeleri uygulayabilme yollarını bulmak için her türlü kaynak arayışımız devam etmektedir' dedi.
1648 metrede bir denize sahip olan Van'ın turizm ve kültür değerine değer katacak İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Proje alanı çalışmalarının 2017 baharında tamamlanacağını dile getiren Özgökçe, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Bugüne kadar sırtını Van Denizine dönen Vanlılar, bundan sonra yüzlerini bu muhteşem denize çevireceklerdir. İlk etabın deniz kıyısındaki yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve koşu yolu tamamlandı. Bunların yanı sıra aynı anda 500 kişiye hizmet verebilecek Tuşba Belediyesinin T'sini simgeleyen göl üstü 750 metrekare alana sahip kafeterya da rekreasyon alanında bulunmaktadır. Bunların yanında basketbol, futbol, tenis kordu, voleybol, hentbol, fitness ve çok amaçlı spor alanları ile birlikte ihtişamlı meydan havuzu ile halka hizmet verecek olan sahil rekreasyon alanında, kent mobilyaları ve ferah yeşil alan halkın hizmetine sunuluyor. Ailece gidip gezilecek ve zaman geçirilecek rekreasyon alanı, 5 kuleli modern ve yüksek çocuk oyun grubu, 500 kişilik açık hava amfi tiyatrosu, bay bayan ve engelli WC ve mescit alanları, duş kabinleri, çocuk emzirme odaları ile Van halkı, bölge halkı ve turistlerin en önemli uğrak yeri olacaktır. İnşaat çalışmalarında sona gelinirken, halkı heyecanlandıran İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Proje alanında yapımı tamamlanan 400 araçlık geniş otopark ile vatandaşın İskele sahilindeki araç park sorununu da ortadan kaldırılmıştır. Bugüne kadar zahmetini, sıkıntılarını, cefasını çektikleri Van Denizinin artık rahatını, huzurunu ve sefasını çekme zamanı gelmiştir. İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Proje alanının çalışmalarını başından beri günbegün yerinde takip ederek çok hızlı bir şekilde tamamlama süresinden çok daha erken bir sürede tamamlanması planlanmaktadır. Evveli tamamen mezbelelik ve 2011 deprem sonrası dökülen enkazlarla adeta Van'ın ikinci vahşi çöplüğü ve bataklığı olan alanda evvela zemin iyileştirmeleri, drenaj, kot ayarlanması ve düzenlemesi sonrası temellerini attığımız ve yapımına başladığımız yapılar artık gün yüzüne çıkmaya başladı. Bugün artık Van'ın ve Vanlıların yüzünü Van Denizine dönme günüdür. Yıllardır sadece ceremesini çektiğimiz Van Denizinin semeresini çekme zamanı geldi diyoruz. Van merkezine en yakın olan ve her yaş gurubuna ayrı ayrı hitap edecek, halkımızın gelip ailecek dinlenebileceği, hoş vakit geçireceği, eğlenebileceği, Van Denizi sahilinde oturabileceği mekânlar oluşturuyoruz. İskele Sahil Rekreasyon 1. Etap Projemizi inşallah 2017 baharında çok görkemli bir açılış ile halkımızın hizmetine sunmayı hedeflerken, bir taraftan da İskeleden Yüzüncü Yıl Üniversitesine kadar olan İskele Sahil Rekreasyon Projemizin 2. Etap Projesini de hazırladık ve Kalkın Bakanlığı DAP Başkanlığından destek bekliyoruz. Yani bir proje bitmeden hemen ikincisini ve devamında yapılacakları planlıyoruz. Çünkü bu aziz, bahtiyar, vefalı ve kadirşinas Vanlılar için ne yapsak azdır.'
Tuşba Belediyesi olarak üç yıldır bölgemizde ilk olarak sivrisinek ve haşere ile yapılan biyolojik mücadeleyi bilimsel zeminde yürüterek başarılı uygulamalarıyla yazın halkın en önemli sivrisinek sorununu da ortadan kaldırdıklarını dile getiren Özgökçe, 'Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2015 yılı yaz sezonunda olduğu gibi 2016 yılında da sinek ve sivrisinek üreme alanlarında larvalara karşı başarılı bir mücadele sezonu geçirdi. Tuşba Belediyesi ekipleri, yapılan bilimsel ve biyolojik mücadele neticesinde ekosisteme, doğaya ve floraya zarar vermeden çalışmalarda çok yüksek başarı elde etti. Sulak ve sazlık alanlarda larva çalışmasını yaparken ilaçlama öncesi numune alınarak Tuşba Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafında kurulan laboratuvarda sayımları yapılan ekipler, popülasyon yoğunluklarını belirlendikten sonra popülasyonların yoğunluğu veya azalması durumuna göre biyolojik ilaçlama uygulaması gerçekleştirildi' ifadelerini kullandı.
Sosyal belediyeciliğinde en önemli örneklerini gösteren ve seçim beyannamelerinde yer alan TUŞMEK Projesi ile Kadınlara Yönelik İş Geliştirme ve Mesleki Eğitim Merkeziyle Tuşba ilçesinde dezavantajlı kişilerin girişimci olmalarını sağlayarak istihdam edilebilirlik potansiyellerini arttırmak ve işgücü piyasasına girmelerini desteklemek amacı ile bir proje geliştirildiğini kaydeden Özgökçe, 'Proje; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ile Tuşba Belediye Başkanlığı arasında sözleşmenin imzalaması sonucu hizmete sunuldu. 210 bin Euro bütçe ile hazırlanan proje kapsamında; kadınlara yönelik meslek edindirme kurs merkezi kurulması ve ilde ihtiyaç duyulan işlerde ara eleman olarak yetiştirilmek üzere 3 alanda eğitimler verilecek. Ayrıca projemiz ile Tuşba ilçemizde kadın istihdamının arttırılması, kadınlara yönelik meslek edindirme kurs merkezi kurulması ile Tuşba ilçesinde ikamet eden 18-40 yaş arası ihtiyaç duyulan alanlarda 150 kadınımıza girişimcilik eğitimi verilmesi amaçlanmıştır. Kadınlarımızın kendi alanlarında iş kurmalarına ve istihdam edilmelerine katkı sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızla inşallah hem ilimizde hem de ilçemizde ihtiyaç duyulan kalifiye eleman hazırlama konusunda etkili bir çalışma olacaktır' diye konuştu.
Tuşba ilçenin turizm potansiyeline de değinen Özgökçe, şöyle dedi:
'Tuyba ilçesi, Çalpanak Adası, Ayanıs Kalesi ve Tapınağı, Amik Kalesi ve Adır Adası (Lim Manastırı) gibi binlerce yıldır farklı kültürlere ev sahipliği yağmış bir bölge olmasının da avantajı ile inanç, tarih, eko ve doğa konseptleri ile Van turizminin canlandırılması hedeflenmektedir. Tuşba Belediyesi tarafından yaptırılan Van Evleri'nde sabah kahvaltısı ile başlıyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kedi Evi, Zeve Şahitliği ve Karasu Kuş Cennetiyle devam ediyor. Ayanıs Kalesi ve Tapınağı ziyaretinin ardında yine Tuşba Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Ayanıs Mavi Bayraklı Plajı'nda Van Gölünün şifalı sularında yüzdükten sonra isteyen sporseverler Dağönü Mahallesi'nde yamaç paraşütü yapabilecek. Yeşilsu Kalesini de gezme imkanı bulacak olan yerli ve yabancı turistler, 'Van Turizmine Yeni Tuşba Rotası' ile Van Gölünün mavi sularında tekneyle Tuşba ilçesi Çitören köyü mevkideki Çarpanak Adasına geçebilirler. Çarpanak Adası üzerinde yer alan kilise olasılıkla XI. yüzyılda inşa edilmiştir. Üzerindeki Ctouts Manastırı bir efsaneye göre Kutsal Haç, Saint Hripsime, Saint Gragorie, Saint Jean dörtlü koruyucu için yapılmıştır. Manastırda bir kilise buna bitişik yapılan Jamatun, baş melek şapeli, kütüphane, misafirhane, keşiş odaları ve mezarlıkları gezdikten sonra yine tekneyle Van Gölündeki Adır Adasında bulunan ve XI. yüzyılda adanın güneyine kurulan Lim Manastır, Saint Georges Kilisesi, Saint Sion Şapeli, papaz okulu, keşiş hücreleri, misafirhane ve limandan oluşan ve günümüze kısmen de olsa ulaşanlar kilise ve şapeli gezebilirler. Ada gezilerinin ardında tekrar karayolu ile devam edecek olan yolculuk kısa bir süre sonra Adır Çeşmesi'ne geçebilirler. Van-Erciş karayolunun 40.kilometresinde bulunana 7 kilometre batıdaki Adır (Yaylıyaka) Mahallesi'nin Van Gölü kıyısındaki Döşeme (Tevladır) mezrasında yer alan Adır Çeşmesi görülmeye değer bir yerdir. Akşam vaktine denk gelen seyahat, Van merkezdeki 15 Temmuz Şehitleri Parkı'nda gün batımını izledikten sonra Van Turizmine Yeni Tuşba Rotası'nı tamamlamış olacak.'
Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba ilçesinin zengin kültür ve tabiat varlıkları ve bitki örtüsü, eşsiz doğası, köklü geçmişe sahip kültür ve sanat yapısıyla yüzlerce çeşit mutfak kültürüyle artan turizm potansiyelinden hakkına düşen payı almak için var gücüyle çalıştıklarını söyledi. Bu anlamda Van'ın turizm çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir il olduğunu da belirten Özgökçe, 'Burada yerel yönetimler olarak bize düşen görev, bu zenginlikleri daha çok insanımızın görebilmesini sağlamak için halkımızla birlikte ilimizin tanıtımını yapmak ve bunun için de var gücümüzle çalışmaktır' dedi.
Tuşba Belediyesinin çalışmaları hakkında bilgi alan Erol Kaya ise; 'Burada sizin bu güzel çalışmalarınızla gerçekten örnek bir belediyecilik sergilemişsiniz. Bu çalışmalarınızı gören kardeş belediyeleriniz sizlere yardım yaparken diyecekler ki 'biz bu kadar güzelini yapamazdık, siz bunları üç yılda yaptınız.' Gerçekten tebrik ederim, gerçekten çalışmalarınız takdire şayandır. Ben teşekkürü kıt olan biriyim, bugüne kadar çok az kimseye belediyecilik alanında teşekkür etmişimdir, ancak gerçekten bu zor şartlarda, bu kıt imkanlar ile bu kısa zamanda bu yaptıklarınızdan dolayı sizi tebrik ederim' dedi.
Konuşmalarının ardında hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazan AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kaya, Tuşba Belediyesi tarafından organize edilen belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve mahalle imamları ile okul müdürleri istişare toplantısına katıldı.

AK Parti’li Kaya’dan Başkan Özgökçe’ye övgü

SIRADAKİ HABER
}