HaberlerÇorum HaberleriAK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ;

AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ; - Çorum Haberleri

AK parti Çorum il başkanı Av. Mehmet Karadağ, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halk oylaması çalışmaları kapsamında ev ziyaretlerini sürdürüyor.

AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ;

Bahçelievler mahallesi sakinleri ile buluşan İl Başkanı Karadağ, 16 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili değişiklikleri anlattı. Ziyarette vatandaşların sorularını da cevaplandıran Karadağ, 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Cumhurbaşkanı, meclisi hiçbir sebeple feshedemez. Yani kendisi görevde kalarak meclis seçimlerinin yenilenmesine karar veremez. Seçimlerin birlikte yenilenmesi kararı hem meclis tarafından hem de Cumhurbaşkanı tarafından alınabilir. Bu bir fesih değildir. Esasen mevcut sistemde fesih vardır. 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında hükümet kurulamamış ve Cumhurbaşkanı meclisi feshetmiştir. Gelecek sistemde fesih diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Hollanda da 2013 den beri ülkeyi yöneten 1967 doğumlu aynı zamanda Protestan olan Kral William Alexander'in parlamentoyu feshetme yetkisi olduğu gibi herhangi bir milletvekilini başbakan olarak atama yetkisi vardır. Hatta Hollanda vatandaşları kazançlarının yüzde 10'nu krala vermek zorundadırlar ve sözde demokratik! Hollanda da kral herhangi bir seçim yapmadan hanedanlık yoluyla tahta çıkmaktadır. Ülkemizde yapılacak bu değişiklik ile Hollanda da mevcut bu sistemdeki apaçık farklılığı halkımızın yüce takdirlerine bırakıyoruz.' şeklinde konuştu.
Yapılan değişiklik, rejim değişikliğimidir sorusuna cevap veren Karadağ, 'Anayasamızın ilk 4 maddesi değiştirilmemiştir, değiştirilmeyecektir. Halk oylamasında önerilen hükümet sistemidir, rejim değişikliği değildir. Devletin adı Türkiye Cumhuriyetidir, Başkenti Ankara'dır, Dili Türkçedir, Bayrağı beyaz al yıldızlı al bayraktır, milli marşı İstiklal marşıdır. Türkiye Cumhuriyetinin rejimi 'Cumhuriyet' olup, bu tartışma 1923 yılında bitmiştir. Biz başından beri 'Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet' dedik ve bu anayasal güvence altındadır. Bu teklifin etrafında uzlaşan irade Ak Parti ve milletimiz bunun teminatıdır. Bu sistem diktatörlüğü bünyesinde barındırmaz. Meclis araştırması, meclis soruşturması, 5 yılda bir seçime gidilen ve iki dönemle sınırlandırılan bu sistemde diktatörlükten kesinlikle söz edilemez. Dünyada seçime gitmeden 35-40 yıl ülke yöneten birçok lidere rastlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı sisteminde, Cumhurbaşkanı halkına karşı sorumlu olacak, halkın iradesiyle şekillenen meclis tarafından denetlenip halka doğrudan hesap verecektir.' dedi.

AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ;

SIRADAKİ HABER
}