HaberlerBayburt HaberleriBakanlar, Bayburt Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi'nin açılışını yap

Bakanlar, Bayburt Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi'nin açılışını yap - Bayburt Haberleri

BAYBURT (İHA) – Bayburt Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımıyla açıldı.

Bakanlar, Bayburt Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi'nin açılışını yap

Açılış töreninde konuşan Bakan Ağbal, Bayburt için tarihi bir açılış gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Tesisin Bayburt başta olmak üzere bölgedeki doğal taş rezervlerinin işlenerek ekonomiye kazandırılmasına, Türkiye'nin dünya pazarlarındaki payının artırılmasına çok büyük katkı yapacağını söyleyen Ağbal, 'Ülkemiz doğal taş yataklarının yoğun bulunduğu bir bölgede yer alıyor. Bu potansiyelimizi ekonomiye kazandırmada her geçen gün daha güzel gelişmeler oluyor. İnşallah bu tesis de bu gelişmelerin bir parçası olacak' dedi.
Son yıllarda Türkiye'nin doğal taş ihracatının 4 milyar dolar seviyesine ulaştığını ifade eden Bakan Ağbal, bunu daha da yukarıya çekmek için yeni ocakları faaliyete geçirmenin yanı sıra taşları blok şekilde ihraç etmek yerine modern tesislerde işlenmiş taş ihracı yapmanın daha önemli hale geldiğini söyledi. Ağbal, 'Bu tesisimizin önemi de buradan geliyor. Hem bölgesindeki doğal taş madenlerinin kapasitesini artıracak hem de bu taşların işlenerek piyasaya sürülmesini sağlayacak' diye konuştu.
Dünyanın dört bir yanına Bayburt'tan ihracat yapılacağına dikkat çeken Ağbal şunları kaydetti:
'Bize de düşen biten fabrikanın çarklarının dönmesi için ilk can suyunu vermekti. Biz o görevi yapmak zorundaydık. O noktada Bakan olarak bana düşen görevi yapmaya mecburdum. Bugün görüyorum ki benim burada gösterdiğim inisiyatif karşısında benden daha cimri arkadaşlar, çok daha paranın kıymetini bilerek gerekli olan yerde gerekli ölçüde harcıyorlar. İnşallah şimdi çarklar dönmeye başlıyor. Geçen geldiğimde taşlar vardı, bugün kesilmiş blokları görüyorum, yarın geleceğim, herhalde buradan yüklenen tırları göreceğiz. Bayburt'tan yüklenen tırlar Azerbaycan'a, Rusya'ya, Körfez'e, Suudi Arabistan'a, Balkanlar'a, Avrupa'ya gidecek. Dünyanın dört bir tarafına Bayburt'tan ihracat olacak. Onun için son derece önemli, kritik projenin ilk başlangıç gününde birlikteyiz. İnşallah değişen, gelişen ve büyüyen Bayburt'un yeni resminin başlangıcı olur.'
Bakan Özlü ise, Bayburt'un geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek, 'Bir katkı da biz yapalım. Bizim Bilim Merkezleri Projemiz var. Bayburt'a inşallah bir bilim merkezi yapacağız, şimdiden hayırlı olsun' şeklinde konuştu.
Bölgede KOBİ düzeyinde üretim yapan doğal taş firmalarına hizmet verecek merkezin, mevcut potansiyeli çok daha güçlü şekilde hayata geçirmek için kurulduğunu ifade eden Bakan Özlü, 'Bu merkezde yürütülecek faaliyetlerle işletmelerimizin daha yüksek katma değerli üretim yapmalarının önünü açacağız. Her şehrin kendisine mahsus özellikleri, güçlü yönleri, avantajları bulunur. Proje üretirken şehirlerin bu farklı ve güçlü yönlerini iyi değerlendirmek büyük önem taşır. Biz de bu anlayışla projeler üretiyoruz. Bu projeleri çok yakından takip ediyor ve başarıyla yürütüyoruz' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Ağbal, Bakan Özlü, Vali İsmail Ustaoğlu, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu ve Begeot ile diğer ilgililer, kurdele keserek merkezin açılışını gerçekleştirdi.
Daha sonra protokol üyeleri fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bakanlar, Bayburt Doğal Taş Üretim ve Pazarlama Destek Merkezi’nin açılışını yap

SIRADAKİ HABER
}