HaberlerHer doğum sancılı değildir

Her doğum sancılı değildir

Onlar, güçlü annelerin görünmez kahramanları? Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Alaiddin Domaç ile Eğitim Koordinatörü ve Ebe Hatice Alaftan, hastanede 2015 yılında açılan gebe okulu hakkında bilgi verdi.

Her doğum sancılı değildir

 Domaç ve Alaftan, okulun amacını, “Anne adaylarının, bedenine ve bebeğine güvenen, doğumu keyifli bir deneyim olarak yaşayan anneler olabilmelerini sağlamak” olarak açıkladı

 Hamilelik ve doğum, şüphesiz mucizevi bir süreç. Anne adayları bu çok özel süreçte bir yandan mutluluklarını yaşarken; bir yandan da bazı korkularıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Anne adayları, bazen bu korkuyu yönetemeyip sezaryene yönlenebiliyor. Ancak konunun uzmanları, annelerin zorunlu olmadığı sürece sezaryenden kaçınmalarını istiyor ve sezaryenin bir tercih olmadığını söylüyor. Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, açtığı gebe bilgilendirme ve doğuma hazırlık sınıflarıyla anne adaylarının güzel doğum hikâyelerinde kahraman olmak istiyor ve onları sertifikalı bu programa davet ediyor.

 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin hizmetleri neler genel olarak bahsedecek olursak?

Alaiddin DOMAÇ: Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak aslında adı üzerinde kadın ve çocuklara yönelik çalışmalar yapıyoruz. O yüzden de kadın ve çocuklar bizim değerlilerimiz. Onlara hizmetin en iyisi, en güzelini sağlamak da bizim işimiz. Sadece Samsun değil bölge hastanesi olarak da hizmet vermekteyiz. Çevre illerden de hastanemize gelen hastalarımız oluyor. Elimizden geldiğince bütün imkânlarımızı kullanarak hastalarımızı memnun etmenin derdindeyiz. Anne- doğumun yanı sıra riskli gebelikleri de takip edebiliyoruz. Çocuk ve kadın hastalıklarıyla ilgili birçok alanda hizmet vermekteyiz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Gebe bilgilendirme ve doğuma hazırlık sınıflarınız olduğunu biliyoruz. Nedir bu sınıfların amacı?

Hatice ALAFTAN: Gebelik ve doğum, bir kadının hayatında yaşayabileceği en güzel ve özel deneyimdir. Kadın olmaktan anneliğe geçiştir. Bu süreç ile ilgili bilinmeyenler kadında bir korku yaratıyor. Bir de bu süreç ile ilgili çevreden olumsuz mesajlar, televizyon dizilerinde acı veren doğum sahneleri, komşunun olumsuz doğum hikâyeleri bu korkuların katlanarak bilinçaltına işlenmesine neden oluyor. Ben bu durumu hayatında hiç uçağa binmemiş bir kadına bir uçak bileti veriyorsunuz ve haydi bakalım bu biletle şuraya gideceksiniz diyorsunuz. Ne hisseder? Korkar, ne yapacağım, ne hazırlığı yapacağım havaalanına nasıl gideceğim ne gibi olumsuzluklarla karşılaşacağım yanıma ne alayım gibi bir sürü soru kafasında döner durur. Ve üstüne uçağa binme korkusu… Oradan tanıdık birisi gelse elini tutsa korkma ben bu yolculukta sana eşlik edeceğim beraber senin yanındayım dese; şu hazırlıkları yapmalısın, şunlara dikkat et dese… Ne olur kadın rahatlar bir nefes alır. Hatta biraz daha ileri giderek şunu diyeceğim türbülansa girdiğinde, elinden tutup korkma bunlar olur geçecek dese ve üzerine bir de yaşananlardan keyif aldıracak şekilde bulutlar üzerinde kahve keyfi yaşatsa; ne güzel bir yolculuk olacaktır. Bizler de burada kadınların hamilelik ve doğum yolculuklarının keyifli bir süreç haline gelmesi için onlara eşlik etmek istiyoruz. Anne adaylarımızın bilgilerinin artırılarak bilinçli ve sağlıklı bir hamilelik geçirmelerini sağlamak, yine doğumu ürkek pasif ne yaşayacağını bilmeden bekleyen anne adayları olarak değil, doğum ekibine ekiple birlikte bedenine ve bebeğine güvenen doğumu keyifli bir deneyim olarak yaşayan anneler olabilmelerini sağlamak amacımız bu.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Gebe danışma hattından söz edecek olursak ne zaman hizmete açıldı bu hat bu zaman kadar neler yapıldı?

Alaiddin DOMAÇ: 04/09/2015 tarihinde hizmete açıldı. Bugüne kadar 728 kişiye danışmanlık hizmeti verildi. Danışmanlık için Türkiye’nin her yerinden aranıyoruz. Bugüne kadar 402 kişi şehir içinden 326 kişi de şehir dışından bizleri arayarak danışmanlık hizmeti almıştır.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Hangi numaradan ulaşılıyor bu hatta ve 24 saat hizmet veriyor mu?

Alaiddin DOMAÇ: Evet, 24 saat hizmet veriyor bu hat. 0362 233 07 24 numaralı telefon hattından bizim oradaki ebelerimize ulaşabiliyorlar.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bu hattın amacı nedir?

Alaiddin DOMAÇ: Annelerin, babaların veya anne ve baba adaylarının gebelik, doğum ve doğum sonu süreci ile ilgili tüm soruları için uzman hekim ve deneyimli ebelerimiz ile gebe danışma hattının diğer ucunda sizleri bekliyoruz. Kafalarına takılan her şeyi sorabilirler.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN:  En çok hangi konularda soru geliyor bu hatta?

Alaiddin DOMAÇ:  Arayan kişileri biz arkadaşımız olarak ifade ediyoruz. Gebelikte kanama ve ağrı, cinsel yaşam, gebelikte beslenme, doğum sonu emzirme ve meme bakımı, gebelikte ilaç kullanımı konuları ile ilgili çok fazla soru alıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Hatice Hanım tekrar sınıflara dönecek olursak, hangi konular anlatılıyor anne adaylarına?

Hatice ALAFTAN: Gebe bilgilendirme eğitimimiz, bireysel ve kapalı grup eğitimleri olarak yürütülüyor. Biz hastanemize başvuran tüm gebelerimizin hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren eğitim sürecine dâhil olmalarını istiyoruz. Hamile olduğunu öğrenen gebelerimiz için gebe bilgilendirme birimimizde gebelik oluşumu gebelikte beslenme gebelikte günlük yaşam ve gebelik takipleri ile ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Daha sonrasında eğitime katılmak isteyen gebelerimiz için 4 haftalık bir eğitim süreci için kapalı gruplarımız oluşturuluyor. Bu kapalı grup eğitimimizde özellikle anne adaylarımızın korkularını yenmelerini sağlamak için doğum süreci ile eğitimler veriyoruz. Yine bebek bakımı anne sütü lohusalık bakımı ve aile planlaması konularında da eğitimler veriyoruz. İlk hafta eğitimimizde gebelerimizle tanışma burada olma amacımız, sınıfımızdan beklentileri, gebelik ve doğum ile ilgili algıları neler gibi bir giriş yapıyoruz sonra gebelik fizyolojisi gebelikte günlük yaşam gebelik ve lohusalıkta beslenme konuları anlatılıyor. İkinci haftada doğum nasıl bir süreçtir doğum ağrısı ile ilaçsız baş etme yöntemleri masaj teknikleri gevşeme egzersizleri nefes ve ıkınma egzersizleri yapıyoruz. Üçüncü hafta anne sütü ve emzirme hamilelik ve lohusalıkta psikoloji konuları verilmekte yine gevşeme ve nefes egzersizleri diğer egzersizler tekrarlanıyor. Dördüncü hafta normal doğum ve sezaryen ile doğum süreci, doğum çantası hazırlığı doğum belirtileri, doğum odasında neler yaşayacaklar doğum sonu dönem konuları ve bebek bakımı konularında eğitim veriliyor... Ve özel olarak başka hazırlık sınıflarında olmayan bir eğitime de yer veriyoruz. Hazır böyle bir grup varken 0-1 yaş çocuk gelişimi ile de anne adaylarını bilgilendirelim farkındalık yaratalım dedik. Bu konu ile ilgili de çocuk gelişimcimiz bir sunum yapıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Tüm bu eğitimlere babalar ve baba adayları da katılabiliyor mu?

Hatice ALAFTAN: Evet, bizler eşleri de bu sürece dâhil etmek istiyoruz. Talep olduğu durumda eşli gruplar oluşturabiliyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bunun gibi başka projeler de düşünülüyor mu?

Alaiddin DOMAÇ:  Emzirme, meme sağlığı ile ilgili çok fazla soru geliyor. Bu soruların neticesinde bu konuya eğilmemiz gerektiğini düşündük. Bunun için de ‘anne sütü danışma’ hattı gibi bir hat da olabilir diye düşündük. İstiyoruz ki anne sütü hemşirelerimiz annelerin akıllarına takılan sorulara yanıt versin. Bu hat üzerine çalışıyoruz. Oluşturduğumuz zaman paylaşacağız.  

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Gebe bilgilendirme sınıfı ne zaman açıldı ve bu zamana kadar kaç kişi faydalandı?

Hatice ALAFTAN: 30 Mayıs 2014‘te açıldı. Bu zaman kadar 584 gebe kapalı grup eğitimi aldı. İlk başladığımızda eğitim 6 haftaydı. Sonrasında anne adayının bazı sıkıntılar yaşadığını gördük ve eğitimleri 4 haftaya indirdik. Sürekli olarak kendimizi yeniliyoruz. Her şey kadınların hayatlarının en güzel deneyimini yaşamaları için.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bu sınıflarda kimler eğitim veriyor?

Alaiddin DOMAÇ: Sınıfımızda kadın doğum uzmanı, ebelerimiz diyetisyenimiz, psikoloğumuz, çocuk gelişimcimiz eğitim veriyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Kişi tüm bu hizmetlerden faydalanırken bir ücret ödüyor mu?

Alaiddin DOMAÇ:  Türkiye geneli için de bunu söyleyebilirim hiçbir hizmetten özel bir ücret talep etmiyoruz. Bu hizmetler tamamen halkımız için.  Bakanlığımızın, Genel Sekreterliğimizin bu konuda çok büyük destekleri var. Bizlere de onların destekleri sayesinde fikirler üretip, yola çıkartman kalıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Gebe okuluna nasıl başvuru yapılıyor?

Hatice ALAFTAN: Eğitim almak isteyen gebelerimiz, hastanemiz poliklinik binasında gebe bilgilendirme birimine, poliklinik danışma birimine başvuru yapabiliyorlar. Yine telefondan mesai saatleri içerisinde 0362 230 91 00 numaradan eğitim birimi 351’i tuşlayarak iletişim bilgilerini bıraktıklarında bizler kendilerine gebelik haftalarına uygun grup oluşturup eğitime davet ediyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Normal doğum neden önemli, azalmasının sebepleri neler sizce?

Hatice ALAFTAN: Bir algı oluşturuldu sanki sezaryen doğum bir tercih yaptırmak isteyen sezaryen yaptırabilir. Hâlbuki böyle bir şey yok. Bırakalım bebek istediği zaman dünyaya gelsin. Bir yumurta bile 21 günde civcive dönüşüyor ve biz onu 19. günde çıkartmaya kalkarsak yaşamayacaktır. Bunları söylerken sezaryen kötü bir şey demiyoruz tabi ki. Anne bebek ölümlerini azaltan çok önemli bir operasyondan söz ediyoruz. Bizim tek istediğimiz, kadınların sırf korkuları nedeniyle bebeğin nasıl geleceğine karar vermemeleri, hekimi de bu şekilde yönlendirmemeleri. Çünkü doğum ağrısı bebeği güçlendiriyor. Doğum esnasında bile çocuğun hücrelerinde birtakım değişiklikler oluyor. Bebek doğduğunda uyanık oluyor. Memeyi daha iyi tutup, emebiliyor. O kadar çok olumlu etkisi var ki saymakla bitmez. Özellikle vurgulamak istiyorum ki sezaryen bir seçim değildir. Zorunluluktur. Her şey yolunda giderken sezaryen seçilmemeli.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Çok teşekkür ederiz.

 

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜN 

SIRADAKİ HABER
}