HaberlerGaziantep HaberleriMilletvekili Erdoğan'dan Sağlık-Sen'e ziyaret

Milletvekili Erdoğan'dan Sağlık-Sen'e ziyaret - Gaziantep Haberleri

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 16 Nisan'dan sonra Türkiye'nin kriz üreten bir anayasadan kurtulacağını söyledi.

Milletvekili Erdoğan'dan Sağlık-Sen'e ziyaret

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 16 Nisan'da yapılacak olan referandum çalışmaları kapsamında sağlık çalışanları ile buluştu. Sağlık hizmet kolunda yetkili sendika olan Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi'ni ziyaret eden Milletvekili Erdoğan, '16 Nisan'dan sonra Türkiye prangalarından kurtuluyor. Yeni anayasanın kabulü ile istikrarlı ve daha güçlü bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz' dedi.
Sağlık-Sen'in kararı net
Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ettikten sonra, 16 Nisan'da yapılacak referandum ile ilgili Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in tavrını anlattı. Arayıcı,'Türkiye'nin darbe kalıntısı bir anayasadan kurtulması, darbeler döneminin kapanması, ülke yönetimindeki çift başlılığın ortadan kaldırılması, her türlü vesayetin son bulması ve sivil bir anayasa ile daha güçlü bir Türkiye'nin inşa edilmesine EVET diyoruz' şeklinde konuştu.
'Eyalet sistemi Türkiye'ye uymaz'
Türkiye'de rejimin değil, hükumet sisteminin değiştiğini belirten Milletvekili Mehmet Erdoğan, yeni sisteme neden 'Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi' denildiğini anlatarak, 'Amerika'da başkanlık sistemi var. Ama Amerika'da aynı zamanda eyaletler var. Almanya'da da eyalet sistemi var. Fransa'da yarı başkanlık sistemi var. Eyalet sistemi bize uymuyor. Çünkü bizde PKK gibi, DEAŞ gibi terör örgütleri var. Bu örgütlerin hedefi Türkiye'yi parçalamak. Eyalet sisteminin adı bile bizi rahatsız ediyor. O zaman başkanlık sistemi adını koymadık. Ne dedik. Türk usulü Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi' ifadelerini kullandı

'Dünyada 45 bin, bizde 143 bin'
Yeni anayasa ile milletvekili sayısının 50 artırılmasının eleştirilmesine de bir anlam veremediklerini kaydeden Mehmet Erdoğan, Türkiye'de 143 bin kişiye bir milletvekili düştüğünü söyledi. Milletvekili sayısının 50 artırılması ile bir milletvekiline düşen nüfus sayısının 131 bine düşeceğini vurgulayan Erdoğan, bunun dünya ortalamasının 45 bin kişi olduğunu açıkladı. Erdoğan, 'Yeni anayasa ile milletvekili sayısı 50 artırılacak. Kılıçdaroğlu bunu çok gündeme getiriyor. Menderes ve ekibi için kurulan kumpasta seçimle deviremedikleri Menderes'i ipe götürdüler ve milletvekili sayısını 620 yaptılar. 450 milletvekili ve 150 senatör. 20 Tane de darbeyi yapanlara senatörlük verdiler. Ömür boyu senatör kalsınlar ve kimse onlara dokunamasın diye. O zaman Türkiye'nin nüfusu 28 milyondu. Şu anda Türkiye'nin nüfusu 80 milyon ve biz daha 600 sayısını dolduramıyoruz. Türkiye'de şu anda 143 bin kişiye bir milletvekili düşüyor. 50 Artırınca 131 bin kişiye bir milletvekili düşecek. Bunun dünya ortalaması 45 bindir. Avrupa ortalaması 53 bin. Yani Anayasa bir kez yapılır ve 50-100 kişi gider. Biz Türkiye'nin 100 yıl sonrasını düşünerek yeni bir Anayasa hazırlıyoruz. Yeni anayasa ile hızımızı yavaşlatan prangalardan kurtuluyoruz. Daha güçlü ve istikrarlı bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz' diye konuştu.

'Yeni bir dönem başlıyor'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Gizli evetçi' olduğunu ileri süren Erdoğan, 'Ben Kılıçdaroğlu'nun referandumda Evet oyu kullanacağını iddia ediyorum. Böyle bir anayasaya hayır deme şansı yok. Bu sistem koalisyonları bitiriyor. Güçlü bir hükumete CHP hayır diyebilir mi, diyemez. Bu sistem başbakanı ayrı, cumhurbaşkanını ayrı partiden olmaya son veriyor. Cumhurbaşkanı ile başbakanın yetkileri birleştiriliyor, çift başlılık ortadan kalkıyor. CHP buna hayır diyebilir mi? Buna hayır diyemezler. Yeni anayasa Türkiye'nin geleceği için çok önemli. Türkiye'nin 50-100 yıl sonrasının sistemini kuruyoruz. İstiyoruz ki, darbeciler bir daha cesaret edemesin, koalisyonlar olmasın ve Türkiye güçlü olsun' diyerek sözlerini tamamladı.

Milletvekili Erdoğan’dan Sağlık-Sen’e ziyaret

SIRADAKİ HABER
}