HaberlerTrabzon HaberleriTrabzon'da Kerkük için yürüdüler

Trabzon'da Kerkük için yürüdüler - Trabzon Haberleri

Ötüken Dergisi Trabzon Temsilciliği tarafından Irak'ın Kerkük kentinde resmi binalara Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bayrağının asılmasına tepki göstermek için bir yürüyüş düzenledi.

Trabzon'da Kerkük için yürüdüler

Uzunsokak'ta toplanan grup 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak, Ha Trabzon Ha Kerkük Ha Türkmen Ha Türk, Kerkük Esirse Trabzon Hür Değildir' yazılı pankart açarak, 'Trabzon Uyuma Kerkük'e Sahip Çık' yazılı dövizleri tutarak yürüdü. Grup 'Ne evet ne hayır Kerkük için haykır, Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' sloganları eşliğinde Meydan Parkı'na kadar yürüyüp burada basın açıklaması yaptı.
Grup adına konuşan Ötüken Dergisi Trabzon Temsilcisi Mehmet Ali Doğan, yapılan bu davranışın Türkmenler aleyhine kasıtlı bir davranış olarak nitelendirerek 'Birkaç gün önce Türk'ün öz vatanı olan Kerkük'te, devletin resmî binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı asılmıştır. Mesut Barzani ve Peşmergeleri'nin Kerkük üzerindeki hesapları herkesçe malumdur. Yüzyıllar boyunca Türklüğe ev sahipliği yapmış olan Türkmeneli coğrafyasının bir vilayeti olan Kerkük, bugün Barzani tarafından ele geçirilmek istenmektedir. Barzani'nin kuklası olan Kerkük Valisi'nin Irak anayasasına aykırı bir şekilde Kerkük'ün hukuki statüsünü değiştirmeye çalışması Türkmenler'in aleyhine yönelik kasıtlı bir davranıştır. Mesut Barzani bir oldu bitti ile Kerkük'ü, kuracağı sözde Kürdistan sınırları içerisine dâhil etme hayalini bugün ısrarla ve alenî bir şekilde dile getirmektedir. Yakında bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini söyleyerek Türkiye'ye ABD'nin gücünü arkasına aldığı mesajını vermektedir. Ayrıca FETÖ'nün merkezi olan ABD'nin, Kuzey Irak'ta PKK'lılarla birlikte kameralara verdikleri pozlar basına yansımıştır. Artık gayet açıktır ki, ABD Ortadoğu'da bir Kürt devleti kurulmasına çalışmaktadır. Kerkük'te yaşananlar bunun habercisidir' dedi.

Trabzon’da Kerkük için yürüdüler

SIRADAKİ HABER
}