HaberlerSamsun Haber: Samsun'da halka ve öğrencilere kanser anlatılıyor

Samsun Haber: Samsun'da halka ve öğrencilere kanser anlatılıyor

Samsun Haber: 1-7 Nisan Kanser Haftası' nedeniyle, kansere dikkat çekmek amacıyla Canik Toplum Sağlığı eğitim ekipleri 'Sen İste Yeter Kanser Çıkar Gider' sloganıyla kansere karşı halkı bilinçlendiriyor.

Samsun Haber: Samsun'da halka ve öğrencilere kanser anlatılıyor

Samsun Haber: Kansere karşı bilinçlendirme etkinliği, Canik’te bulunan okullarda ve vatandaşlara anlatılarak yapılıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Canik Toplum Sağlığı Eğitim Koordinatörü Mustafa Kocaoğlu, kanserin dünya ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada geldiğini belirtti. Kanserin yüzde 90'ının çevresel faktörlerden yüzde 10’unun ise genetik faktörlerden oluştuğunu söyleyen Kocaoğlu, kanserin önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu, her yıl yaklaşık 200 bine yakın kişiye kanser teşhisi konulduğunu, vakaların en önemli kısmının ise sigara ve beslenme alışkanlıkları olduğunu ifade etti.
Canik Toplum Sağlığı eğitim ekipleri; Serpil Ünal, Aysun Kuleyin, Nuray Yavuz ve Figen Şafak Okay tarafından halka ve öğrencilere kanserle ilgili broşürler dağıtılarak Nisan ayı dahil olmak üzere bilgilendirme toplantılarına devam edileceğini ve kanserde görülen 7 belirtiyi is şöyle sıraladılar: "Rahim ve makattan gelen normal olmayan kanama ve akıntılar, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik, sertlik ve urlar, uzun süre iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, hazımsızlık ve yutkunma güçlüğü, vücudumuzdaki ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği ve yara, büyük ve küçük abdest yapmaktaki değişiklikler."

Eğitim ekipleri bu belirtilerin görüldüğü takdirde hemen bir hekime muayene olunması gerektiğini bildirdiler.

SIRADAKİ HABER
}