HaberlerKonya HaberleriTarihçi-Yazar Armağan: 'Ayasofya'yı önce kalbimizde cami olarak açmamız lazım'

Tarihçi-Yazar Armağan: 'Ayasofya'yı önce kalbimizde cami olarak açmamız lazım' - Konya Haberleri

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Kitap Günleri kapsamında Tarihçi Yazar Mustafa Armağan 'Avrupa'nın Ayasofya Entrikaları' konulu konferans düzenledi.

Tarihçi-Yazar Armağan: 'Ayasofya'yı önce kalbimizde cami olarak açmamız lazım'

Konferanstan öce binlerce kitapseverin katılım ile imza günü etkinliğine katılan Mustafa Armağan, konferansta Ayasofya'nın İslam alemi için önemini ve nasıl camiden müzeye dönüştürüldüğünü anlattı. Hukuken cami olan Ayasofya'nın kapatılmasının mümkün olmadığını belirten Mustafa Armağan 'Elimizde Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesi var. Orada Ayasofya'nın cami yapılması var. Fatih, vakfiyede bu caminin başka bir amaçla kullanılmamasını istiyor. Ayasofya camidir. Bizim kalbimizde cami olarak kalacaktır. Önce kalbimizde ve ruhumuzda cami olarak açılması lazım' dedi.
Armağan, Balkanlarda Osmanlı'nın devşirme topladığı bölgelerin belli olduğunu da vurgulayarak, 'O bölgelerin Hristiyanları İslamiyet'ten önce kurulmuş bir mezhebe mensuplar. İslamiyet'ten önceki hak din Hristinyanlık. O zamanın Müslümanları onlardı. Ayasofya, Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinden yaklaşık 40 yıl önce yapılmıştı. Yani, o zamanın Müslümanları yapmıştı Ayasofya'yı. Ayasofya bir Hristiyan mabedi değil. O zamanın hak dini olanların yaptığı mabed. Bu zamanın hak dini olan İslamiyet de o hak dinin mabedinin mirasçısıdır' diye konuştu.

'Ağacın kökleri ne kadar derindeyse dalları o kadar göğe çıkar'
Programa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ise, 'Nasıl Türkiye, Türkiye'den büyükse, Ayasofya'da Ayasofya'dan büyüktür. Çok büyük bir anlamı vardır. Bir ağacın kökleri ne kadar derindeyse dalları da o kadar göğe çıkar. Bunun bilincindeyiz. Allah'ın gücünün dışındaki en büyük ve en kalıcı güç milletin gücüdür. Bu konuda ümitvarız' şeklinde konuştu.
Ahmet Sorgun, günün anısına Mustafa Armağan'a çini eser, Mesnevi ve Büyükşehir Yayınlarından kitaplar hediye ederken, Armağan da Sorgun'a son kitabı Ayasofya Entrikaları isimli kitabını imzalayarak takdim etti.

Tarihçi-Yazar Armağan: “Ayasofya’yı önce kalbimizde cami olarak açmamız lazım”

SIRADAKİ HABER
}