Haberlerİzmir HaberleriYiyecekler de depresyona neden oluyor

Yiyecekler de depresyona neden oluyor - İzmir Haberleri

Diyetisyen Fatma Baysal, depresyonun bir çok nedeninin olduğunu ifade ederken, kişinin beslenmesindeki yetersizliklerin de depresyon için bir risk oluşturduğunu söyledi.

Yiyecekler de depresyona neden oluyor

Diyetisyen Fatma Baysal, insan hayatını olumsuz yönden etkileyen depresyon hakkında bazı bilgiler verdi. Depresyon döneminde ani kilo kaybı veya ani kilo alımının sık gözlenen durumlar olduğunu ifade eden Baysal, 'Kişinin beslenmesindeki yetersizlikler de depresyon için bir risk etmeni olabilir. Bireyin depresyondaki döneminde hayatında, sosyal çevresinde, alışkanlıklarında değişimler söz konusu olmaktadır ve bu değişimler doğal olarak kişinin beslenme düzenini de etkiler. Ayrıca vücutta hormonal olarak birtakım değişiklikler meydana gelerek bireyin iştah durumunu etkilemektedir. Depresyon döneminde ani kilo kaybı veya ani kilo alımı sık gözlenen durumlardır. Özellikle bu dönemlerde B grubu vitaminlerinden zengin besin grupları tercih edilmeli hatta gerekirse uzmana danışarak B grubu vitamini destekleyici unsur olarak alınmalıdır' dedi.

Folik asit, B12 vitamini riski artırıyor
Folik asit ve B12 vitamini eksikliğinin depresyon riskini arttırdığını kaydeden Baysal, 'Folik asit yetersizliği antidepresanlara karşı yanıtı azaltmaktadır. Bu nedenle folik asit açısından zengin olanı kurubaklagiller, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, turunçgiller, yağlı tohumlar, ekmek ve tahıl ürünleri tüketilmelidir. Ayrıca B1 vitamininin yetersiz alınması durumunda zihinde bulanıklık, olaylar arasında koordinasyon kurmada güçlük, huzursuzluk, uyku bozukluğu, yorgunluk, depresyon görülmesine neden olur' şeklinde konuştu.
Medical Park İzmir Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal sözlerine şöyle devam etti:
'Çalışmalar sonucunda Omega 3 yağ asitlerinin depresyona karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Zengin Omega 3 kaynakları somon, tuna, uskumru, alabalık, kılıç balığı, karides ve marina balığı, ceviz, keten tohumu ve kanola yağıdır. Yapılan bazı çalışmalarda çinko yetersizliğinin daha sık depresyon görülmesine neden olduğu ve antidepresanlara karşı yanıtı azalttığını ortaya koymaktadır. Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde psikiyatrik bozukluklar ve depresyon görülebilmektedir. Depresyondan korumak için sağlıklı beslenmemiz gerektiğini unutmamalıyız.'
Baysal, soğan, sarımsak, enginar, lahana, tere, ıspanak, kayısı, üzüm, badem, yulaf, portakal, elma, armut, erik tercih edilen yiyeceklerin arasında olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER
}