HaberlerSamsun Haber: CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, Samsun'dan konuştu

Samsun Haber: CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, Samsun'dan konuştu

Samsun Haber: CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 'Mustafa Kemal Atatürk, çok büyük bir mücadeleden sonra bize egemenliği, tek bir hanedandan alıp millete veren projenin adım atıcısıdır. Şimdi biz 90 küsur yıl sonra geriye dönüyoruz, egemenliği milletten kendi irademizle bir kişiye devretmeye çalışıyoruz' dedi

Samsun Haber: CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, Samsun'dan konuştu

Samsun Haber: Referandum süreci kapsamında Samsun’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Haluk Koç, Gazi Sahnesi'nde düzenlenen konferansa katıldı. 16 Nisan’da yapılacak referandumla alakalı açıklamalar yapan Koç, herkesin hayırda birleşmesi gerektiğini vurguladı. Konferansa CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, CHP İlkadım İlçe Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Hatice Çakır, il ve ilçe yönetimi ile vatandaşlar katıldı.

İlk olarak konuşan CHP İlçe Başkanı Fatih Türkel, bu ülkenin sahipleri ve yurtseverleri olarak Türkiye üzerinde oynanan oyunları çok iyi bildiklerini ifade ederek, ülkenin geleceği için çalıştıklarını belirtti.

CİDDİ SORUMLULUKLARIMIZ VAR

CHP olarak 45 günü aşkın bir mücadelenin içerisinde olduklarını kaydeden CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, “Yıllardır sloganlarımızda ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyoruz. Biz bir davanın adamıyız, şimdi onun gereğini yapma zamanıdır. Şimdi Türkiye’nin her yerinde hayırları çoğaltma ve yüceltme zamanı. Hepimize büyük görevler düşüyor, ‘partide bir görev ve sorumluluğum’ yok diye düşünmeyin, hepimizin tarih önünde ciddi sorumlulukları var. Kendinize hedefler koyun, bu bir borçtur ve bunu layıkıyla yerine getirmeliyiz” diye konuştu.

BAŞBAKAN YILDIRIM’A ÇATTI

CHP’yi statükoculukla suçladıklarını dile getiren Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ise zaman zaman faşistlikle bile suçlandıklarını belirtti. Koç, “Türkiye demokratikleşecek biz takoz oluyoruz, öyle mi? Bizi bunlarla suçladılar, aradan 15 yıl geçti. Gelinen nokta şu: Kendilerini sandıktan çıkartan demokratik hak ve özgürlükleri kullandılar, geldikten sonra ise o hak ve özgürlükleri yavaş yavaş kelepçeleyerek, bir daha sandığa gitmemek üzere tertibat almaya başladılar. E o zaman bize neden faşist dediniz? 4 Şubat 2015’de arızalı bir siyaset benzetmesi yapmışım. O arıza 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz’da çıktı, esas darbe odur. Bir OHAL kararı çıktı, çok bağıran eski bir başbakan vardı, o gitti. Bu kez bağırmasını da beceremeyen bir başkası geldi, ne dediği de anlaşılmıyor. Demokratik denetim istemiyorlar, sorgulanma istemiyorlar, her yolu kapatmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

YÜREĞİ BURKULMAYAN VARSA EVET OYU VERSİN

“Sürpriz değil amaçları buydu” diyen Koç, CHP’nin kuruluşun ve kurtuluşun partisi olduğunu söyledi. Koç, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren 1946-1950’de iktidar değişikliği olduğunda en ciddi tehlike ile karşı karşıya. Bu sadece CHP’nin görevi değil biz zaten Kuvay-i Milliye’den geliyoruz, bizim damarımızda bu var. Herkes yaşadığımız bu toprağın nasıl vatan olduğunu bilmek zorunda, onun için bunun siyaseti yok. AK Parti’ye oy veren değerli hemşehrilerim de bu sorgulamayı lütfen yapsınlar. Tek kişiyi ele alıp, tek kişi üzerinden Türkiye’nin tapusunu tartışmaya açacaklar. Bu söylediğimden yüreği burkulmayan varsa gitsin evet oyu versin. Son derece riskli bir tabloyla karşı karşıyayız. Vekil sayısını 600’e çıkaralım diyorlar, neden 550 sayısı bile fazla” dedi.

HARAM ZIKKIM OLSUN DİYORUM

Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük ve önemli bir lider olduğunu ifade eden Koç, “Atatürk, çok büyük bir mücadeleden sonra bize egemenliği, tek bir hanedandan alıp millete veren projenin adım atıcısıdır. Şimdi biz 90 küsur yıl sonra geriye dönüyoruz, egemenliği milletten kendi irademizle bir kişiye devretmeye çalışıyoruz. Buna da evet demek için sokaklarda şarkı, türkü söylüyorlar, gazetelerde ‘daima millet için evet’ diyorlar. Daima milletse o zaman hayır. Sizin paralarınızı kullanarak, örtülü ödenekle devlet uçaklarıyla gidecekleri yere gidiyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu ise tarifeli uçakla gidiyor. Çünkü biz milletin parasını sokağa atmıyoruz, buna hakkımız yok. İnançlı bir insan olarak haram zıkkım olsun diyorum. Pankartlarda ‘sıkıyönetim kalkacak evet de’ yazıyor, sürekli OHAL var. Evet, oyu veren arkadaşlarıma da sesleniyorum: Şu anda Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. Bir olağanüstü kararnameyle yarın sabah kimin malına, nasıl çöküleceğini kimse bilemez ve örnekleri var. Neyle suçlandığını bilmeyen binlerce insan içerde yatıyor” ifadelerine yer verdi.

ERBAKAN HOCA’YA DA TEKLİF EDİLMİŞTİ AMA O…

Meselenin parti meselesi olmadığını vurgulayan Koç, herkesin hayırda birleşmesi gerektiğine dikkat çekerek, meslek odalarına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Koç, “CHP’liler kadar bu ülkeyi seven, taşına toprağına aşık MHP’liler, BBP’liler, gerçekten milli duruşunu hiçbir şekilde bozmayan rahmetli Erbakan Hoca’ya da teklif edildiğinde elinin tersiyle ittiği Saadet Partililer, hep birlikte buna karşı çıkmalıyız. AK Parti’ye oy vermiş ama artık ‘yeter’ diyen herkesi, 16 Nisan’da hayır oyunda birleştirmeliyiz. Yoksa farklı bir ülke olur. 16 Nisan’da örgütlerimiz çalışacak, sizlerde oy kullandığınız sandıklardaki sonuçlara bakın. Elinizdeki sonuç ile Yüksek Seçim Kurulu’nun sonucu uyuşuyor mu, bunu kontrol edin. Bu ülkeye sahip çıkma inancımız var, her beraber kardeşçe yaşamaya ve demokrasiye ihtiyacımız var.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}