HaberlerSamsun Haber: Açma kapama bedeli haksızlık

Samsun Haber: Açma kapama bedeli haksızlık

Samsun Haber: TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, elektrik faturalarını zamanında ödemeyenlerden alınan açma-kapama bedellerini eleştirerek, 'Vatandaş bir gün faturasını ödemezse açma-kapama bedeli alınıyor, bu haksızlık' dedi

Samsun Haber: Açma kapama bedeli haksızlık

Samsun Haber: Bazı elektrik kurumlarının vatandaşlardan aldığı açma-kapama bedellerini eleştiren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, bunun haksızlık olduğunu ifade etti. Vatandaşların zaten kayıp kaçak konusunda mağdur olduğunu söyleyen Başkan Yaktı, bu yetmiyormuş gibi birde açma-kapama bedelinin alındığını belirtti.

BİR KURUM NASIL VATANDAŞINI SÖMÜRÜR?

Derneğe açma-kapama bedeli konusunda şikayetler geldiğini kaydeden Başkan Yaktı, aydınlanma, su, ulaşım, yeme ve içmenin evrensel tüketici halkları arasında yer aldığını ifade etti. Evrensel tüketici hakları içinde bulunan aydınla konusunda tüketicilerin mağdur edildiğini dile getiren Yaktı, “Vatandaşlarımızdan her ay açma-kapama bedeli alınıyor. Örneğin bir vatandaşımız, maaşını elektrik faturasının son ödeme tarihinden sonra alıyor ve haliyle faturasını geç yatırıyor. Her ay 23-30 lira arası açma-kapama ücretleriyle karşılaşıyor. Bir kurum nasıl böyle her ay vatandaşını sömürür. 210 liraya yakın bir elektrik faturası da bana geldi, normal tüketim bedeli 100 lira olmasına rağmen 110 lira katkı ödüyorum, açma-kapama bedeli olmamasına rağmen, bu neyin bedelidir” diye konuştu.

KENDİNİZE GELİN

Elektrik kurumlarının, vatandaşlardan haksız ücret aldığını iddia eden Başkan Yaktı, konuyla ilgili olarak bizzat ilgili kurumu aradığını ve ‘Bizim işleyişimiz böyle, vatandaşların ne zaman maaş aldığını takip edemeyiz’ şeklinde cevap aldığını söyledi. Yaktı, “Bu ülkede asgari ücretlinin ve emeklinin maaşını ne zaman aldığı bellidir, vatandaşların mağdur olmaması için bir program hazırlanabilir. Ama maalesef vatandaşlarımızdan haksız bir şekilde alınan ücretler var. Elektrik kurumunu uyarıyorum, lütfen kendinize gelin. Vatandaş 10 gün faturasını ödemeyebilir, bir dahaki ay bunun farkını alın. Vatandaş bir gün faturasını ödemezse açma-kapama bedeli alınıyor, bu haksızlık. Zaten kayıp-kaçak konusunda vatandaşlar mağdur durumda, bu da yetmiyormuş gibi birde açma-kapama bedeli alınıyor” dedi.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}