HaberlerSamsun Haber: Cumhuriyetle hesaplaşmak milletle hesaplaşmaktır

Samsun Haber: Cumhuriyetle hesaplaşmak milletle hesaplaşmaktır

Samsun Haber: Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şube Başkanı Sakine Baykan, tarihten her zaman ders çıkartılması gerektiğini belirterek, 'Tarihimize inançla sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetle hesaplaşmak milletle hesaplaşmaktır' dedi

Samsun Haber: Cumhuriyetle hesaplaşmak milletle hesaplaşmaktır

Samsun Haber: Cumhuriyet Kadınları Derneği, 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi toplantı düzenledi. Dernek üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şube Başkanı Sakine Baykan, tarihten ders çıkartılması gerektiğine dikkat çekerek, herkesin hayırda birleşmesi gerektiğini belirtti.

'HAYIR' DİYE HAYKIRIYOR

Türkiye’nin ikinci bir Kurtuluş Savaşı ve emperyalist kıskacın içinde olduğunu ifade eden Başkan Baykan, laik cumhuriyete sahip çıkanların 'hayır' diye haykırdığını ifade etti. Baykan, “1921 Anayasası’nın kabulü, saltanatın kaldırılması ve 24 Temmuz 1923’de imzalanan Lozan Antlaşması’yla Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğu kayıtlara geçirildi. Kuruluşundan bugüne, hak ve özgürlüklere saygılı bir hukuk devleti olarak; laikliği, demokrasiyi, çoğulculuğu, ilerleme ve kalkınmayı amaçlamış Türkiye’yi; hedeflerinden saptırmak, rejimini değiştirmek için bütünsel bir proje ortaya konmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

HALKIN ÖFKESİ GÜÇLÜDÜR

Tarihe inançla sahip çıktıklarını dile getiren Baykan, “Siyasi hedefleri için yozlaştırdıkları dini, acımasızca kullananlara, ulusal yıkıcılığa soyunanlara; halkımız, Kurtuluş Savaşı vermiş olmanın ulusal onuru ve güveni içinde yine hayır diyecektir. Tarihimize inançla sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetle hesaplaşmak milletle hesaplaşmaktır. Uyuyor gibi görünen halkın öfkesi güçlüdür. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün tanımlaması ile ‘Cumhuriyet, onurlu bir halkın birlik ve beraberliğinin ürünüdür.’ Yıl 1923, yine, Mustafa Kemal diyor ki; ‘Zorba hükümetler ayakta duramazlar.’ Halkımızda,16 Nisan’da, partili cumhurbaşkanlığına, başkanlık dayatmasına hayır diyerek, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu tek adama vermeyecektir” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}