HaberlerZonguldak Haberleriİlköğretim öğrencileri ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgilendirildiler

İlköğretim öğrencileri ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgilendirildiler - Zonguldak Haberleri

Devrekli ilköğretim öğrencileri sağlık ekipleri tarafından ağız ve diş sağlığı hakkında bilgilendirildiler.

İlköğretim öğrencileri ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgilendirildiler

Zonguldak'ın Devrek ilçesi İstiklal İlköğretim Okulunda eğitim ve öğretim gören öğrencilere yönelik ağız ve diş sağlığı yetkilileri tarafından konu hakkında bilgiler verildi. Zonguldak Halk Sağlığı Müdürlüğü Koordinasyonunda ki görevliler tarafından İl merkezi ve tüm İlçelerde eş zamanlı yapılan program kapsamında belirlenen ilkokullarda koruyucu ağız ve diş sağlığı eğitimleri verilerek ağız ve diş sağlığı setleri diş fırçası, diş macunu ve el broşürleri dağıtıldı. Devrek'te düzenlenen etkinlikte Devrek Toplum Sağlığı Başkanı Doktor Caner Demir ve Ebe Gülhan İpçioğlu tarafından slayt ve video eşliğinde öğrencilere ağız ve diş sağlığı konularında bilgiler verildi.
Yetkililer tarafından düzenlenen program çerçevesinde öğrenci ve öğretmenlere verilen bilgilerde şu ifadeler kullanıldı:
'Ülkemizde en sık rastlanan sağlık sorunlarından olan ağız ve diş sağlığı hastalıkları 0-6 yaş grubu çocuklarda ilk beşte, 7-14 yaş çocuklarda ise ilk sırada yer almaktadır. Toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa etkileri gibi nedenlerden ötürü bahse konu hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmekte ve mücadelede tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulaması gerektiği tüm dünyada kabul görmektedir. Bu bilgilerden hareketle çocukların süt dişlerini kaybedip yerine kalıcı dişlerini sürdüğü 6-11 yaş döneminde çocuğun ağzında hem süt dişleri hem de kalıcı dişlerin bulunması ve bu yılların kritik yıllar olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı tarafından 5 Nisan 2017 tarihinde tüm illerde eş zamanlı olarak 'Sağlıklı dişler sağlıklı nesiller' sloganıyla farkındalık çalışmalarına hız verilmiştir.'

İlköğretim öğrencileri ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgilendirildiler

SIRADAKİ HABER
}