HaberlerSamsun OMÜ'ye 2 müjde birden!

Samsun OMÜ'ye 2 müjde birden!

Samsun Haber: Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Sait Bilgiç, üniversiteye Yabani Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve 2-3 bin kişilik yeni öğrenci yurdu yapılacağını söyledi.

Samsun OMÜ'ye 2 müjde birden!

Samsun Haber: OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, Nisan ayı İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda üniversitenin projeleri hakkında bilgiler verdi. Bu zamana kadar yapılan projeler ve bundan sonra yapılacak olan faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunan Bilgiç, 2 yeni müjdeyi de kamu kurumu amirleriyle paylaştı.

Üniversitenin devam eden 9 adet projesi olduğundan bahseden Rektör Bilgiç, “Üniversitemizin Nisan ayı itibariyle devam eden 9 adet projesi var. Bunlardan 6’sı eğitim, 2’si sağlık ve 1 tane de DKH sektöründe projemiz var. Bundan 3 ay öncesine kadar 11 adet projemiz vardı. 2 tanesi bitti. Bunlar Çarşamba Hukuk Fakültesi ve Uzaktan Eğitim Merkezi. Bunlardan birisi tamamen hizmete başladı, diğeri de hizmete hazır halde. İstediğimiz an açabilecek durumdayız. Bu 9 projenin toplam ödeneği olarak 50 milyon 990 bin TL ayrılmış durumda. Bugüne kadar 5 milyon 923 bin TL’si kullanılmış durumda. Fiziki gerçekleşme olarak yüzde 80’lerdeyiz. Ama nakdi gerçekleşme oranı bu yıl itibari ile 12 oranında yer almakta. Bu projelerden 2 tanesi de bitme noktasına geldi. Diş Hekimliği Fakültemiz Haziran ayında faaliyete geçecek şekilde teslim alınacak. Onkoloji Hastanemiz de Haziran ayında faaliyete geçecek şekilde teslim alınacak” dedi.

“Üniversiteyi estetik hale getirmeye çalışıyoruz”

Her rektörün kendi döneminde üniversiteye değişik dokunuşlar yaptığının altını çizen Sait Bilgiç, “Bizim önemli eksikliğini gördüğümüz husus, bugün yeni kurulan üniversitelerin hepsinin master planı yeniden yapılmakta ve her birinin kendisine ait bir mimari özelliği vardır. Ancak bizim gibi eski üniversiteler, her rektör döneminde o dönemin tercihleriyle belirlenen bir mimari yapımız olduğundan parça parça özellikler taşıyor. Onları da zaman içerisinde daha estetik hale getirmeye çalışıyoruz. Dış yapı itibariyle de elden geçirdiğimiz dönemlerde bunu yapacağız” diye konuştu.

“Yabani Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve 2-3 bin kişilik yurt yapılacak”

Üniversiteyi daha cazip kılacak uygulamalar yapmaya devam edeceklerini ifade eden Bilgiç, “Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, bir Yabani Hayvan Rehabilitasyon Merkezi kurmak istiyorlar. Onunla ilgili olarak fakültemizin dağ tarafında istedikleri yer kadar bir yer tahsisi yapacağız. Onunla alakalı ilgili birimlerimizle görüşmelerimizi yaptık. Veteriner Fakültesine çok yakın olması gerekliliği sebebiyle o bölgede olması yararlı olur diye biz de alan sıkıntısı çekmemize rağmen bunu gerçekleştireceğiz. KYK için de 70 dönüm bir yer tahsisi için görüşeceğiz. 2-3 bin kişilik yeni bir yurt daha yapılacak. Kampüsümüz hem ulaşım hem çevre hem de barınma itibariyle öğrenciler için en iyi imkanlara sahip kampüslerden birisi olacak. OMÜ bu nedenle daha üst düzey daha başarılı öğrencileri bünyesine çekecektir. Böylece Samsun’a daha ciddi katkılarda bulunacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Hastane binası 40 yıllık bir yapı, eksikler için çaba sarf ediyoruz”

Hastane olarak kullanılan binanın çok eski bir bina olduğunu, buna rağmen hijyen anlamında bir sıkıntı olmadığını vurgulayan Rektör Bilgiç, şunları söyledi: “Üniversitemiz hastanesi son derece donanımlı hocalarımız vasıtasıyla hizmet veriyor. Burada en güvenilir şey insandır. 150 metre karelik kapalı alan var ve 40 yılını tamamlamış olan bir binamız var. Bina geçen yıl itibariyle eskimekte, aşınmaktadır. Ama görüntüdeki yer yer o aşınmaların hijyen ile alakası yoktur. Ameliyathane, yoğun bakım ve servislerde hijyen ile ilgili tüm tedbirler alınıyor. Sadece birkaç yerdeki dökük veya çizik yerlere takılabiliyor vatandaşlar. Vatandaşlarımız artık çok lüks hizmetler almaya alıştığı için onların hijyenle ilgili olduğunu zannediyor. O konuda çok büyük bir dikkat gösteriliyor. Bunlara rağmen biz, görüntüdeki bir takım eksikleri gidermek için çok yoğun bir çaba sarf ediyoruz.”

SIRADAKİ HABER
}