Engelli kadınlara psikolojik destek

SAKDER Başkanı Selma Gündoğdu, engelli kadınlara yönelik psikolojik danışmanlık ve rehberlik vermeye başladıklarını belirterek, ''Bizim gibi STK'ların buna gerçekten ihtiyacı var, kadınlar psikolojik olarak da güçlenmeli'' dedi

Engelli kadınlara psikolojik destek

Samsun Engelli Kadınlar Derneği (SAKDER) Başkanı Selma Gündoğdu, engelli kadınlara yönelik yaşamla mücadele etme ve sorunlarını çözebilmek adına psikolojik rehberlik ve danışmanlık yardımı vermeye başladıklarını söyledi.

Gündoğdu, kendisi de engelli olan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden (OMÜ) mezunu psikolojik danışman Oğuz Kul tarafından yapılan seanslara ilginin yoğun olduğunu ifade etti.

ENGELLİ KADIN PSİKOLOJİSİ DAHA GÜÇLÜ
Hem toplumun engelliye, hem de engellinin kendisine bakışında problemler olduğunu kaydeden psikolojik danışman Oğuz Kul, ''Engellilerin benim gözüme çarpan en önemli problemi kendilerine güvenmemeleri ve iletişim problemleri. Eğitim düzeyi arttıkça, profesyonel bakış açısıyla çözümlerin o kadar da zor olmadığını inanıyorum. Kolay demiyorum, engellilerin de toplumun da eğitim seviyesini yükselttikçe, bu problemler aşılacak. Engelli kadınlar, engelli erkeklere göre psikolojik olarak problemleri daha yoğun yaşıyorlar. Ancak çözüm yolu aramak adına daha güçlüler. Sorunun farkına daha kısa sürede varıp hemen çözüme yönelip, mücadele ediyor. Burada dernekte başladığımız çalışma, çok güzel bir çalışma olacak. Rağbet çok yoğun. Yerel yönetimler fiziki olarak destek sağlarlarsa, bu konuda daha çok insana faydalı olabiliriz'' diye konuştu.

BU ÇALIŞMALARA İHTİYACIMIZ VAR
Çok uzun zamandır dernekte psikolojik rehberlik yardımı yapmak istediklerini ifade eden SAKDER Başkanı Selma Gündoğdu ise şunları söyledi: ''Samsun Engelli Federasyonu (SAMEF) desteği ile, Oğuz hocamız dernekteki kadınlarımıza psikolojik rehberlik etmeye başladı ve şimdiden faydasını gördük. Burada kadınlar ciddi problemlerle mücadele ediyorlar, bu noktada profesyonel yardım şarttı. Sivil toplum kuruluşlarının, özellikle de engellileri kapsayanların bu tür çalışmalara gerçekten ihtiyacı var. Kadınlar psikolojik olarak daha da güçlenmeli.''

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Gelin adayı Solmaz, +18'lik görüntüler hakkında konuştu

1 Gelin adayı Solmaz, +18'lik görüntüler hakkında konuştu

Samsun'da içkili restoranda cinayet davası

2 Samsun'da içkili restoranda cinayet davası

Samsun'da kayıp Sinem ile ilgili acılı baba konuştu

3 Samsun'da kayıp Sinem ile ilgili acılı baba konuştu

Erkurt Tutu aday değil

4 Erkurt Tutu aday değil

CHP'den SAMULAŞ tepkisi

5 CHP'den SAMULAŞ tepkisi

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: 'Şu anda söz konusu değil'

6 MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: 'Şu anda söz konusu değil'

Engin İpekoğlu'ndan Gol sorununa esprili yaklaşım...

7 Engin İpekoğlu'ndan Gol sorununa esprili yaklaşım...

FETÖ'cü hainler bu rezilliği de yaptı! Mide bulandıran olay...

8 FETÖ'cü hainler bu rezilliği de yaptı! Mide bulandıran olay...

İşadamı oğlunu öldürdü

9 İşadamı oğlunu öldürdü

Girişim yok

10 Girişim yok


SIRADAKİ HABER