HaberlerSarkık memelerden kurtulmanın yolu

Sarkık memelerden kurtulmanın yolu

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Ortak, sarkık , içi boş hale gelen memelerden kurtulmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Sarkık memelerden kurtulmanın yolu

Özel FBM Tıp Merkezi Estetik Kliniği Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Ortak, “Memenin hacmini ve dikliğini sağlayan meme içerisinde bulunan yağ ve bağ dokuları vardır. Bu dokular gebelikten, aşırı kilo almak ve vermekten, sutyen kullanmamaktan, bazı alışkanlıklardan, yüzü koyu yatma gibi olaylardan esnemektedir. Meme içi yağ dokusu kaybı ile birlikte, normalde olması gereken diri, dik dolgun hoş görünümlü meme sarkık ve hacmini kaybetmiş hale gelir. Normalde kolumuzun orta kısmına denk gelen bir mesafede bulunması gereken meme ucu da sarkma sonucu aşağıya doğru yer değiştirir, sarkıklığı belirgin hale getirir” dedi.

“KEÇİ MEMESİ GİBİ GÖĞÜSLERDEN KURTULUN”
Özellikle gebelik sonrası oluşan sarkıkmemelerden kurtulmak için operasyon yapılması gerektiğini ifade eden Ortak, “Derideki ve bağ dokularındaki esnekliğin ortadan kaldırılması için dikleştirme ameliyatları yapıyoruz. Meme derisinde sarkma sonucu oluşan fazlalık alınırken daha aşağı seviyeye doğru yer değiştirmiş olan meme ucu da olması gereken seviyeye taşınmış oluyor. Memeler daha dolgun, dik ve diri bir görünüme kavuşuyor. Bu ameliyatlarda hangi teknik kullanılırsa kullanılsın renkli kısmın etrafında ve memelerin göğüs duvarı ile birleştiği hatta meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi iz kalmaktadır. Bu iz zaman içerisinde, 6. aydan itibaren, pembe kabarık görüntüsünü kaybediyor. Yıllar geçtikçe de daha az dikkat çeker hale geliyor. Ancak bazı hastalarımızda özellikle gebelikten sonraki dönemlerde memenin aşırı yağ dokusu kaybından dolayı, halk arasında ‘keçi memesi gibi’ diye tariflenen, sarkık ve içi boş bir görünüm alıyor. Bu durumlarda o dikliği sağlayabilmek için aynı zamanda meme protezi de kullanmak gerekebiliyor. Muayene sırasında hasta ile konuşarak, hangi yöntemle daha dik ve dolgun bir meme elde edebileceğimize, birlikte karar veriyoruz” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}