'Sahte vize' şebekesine operasyon: 4 gözaltı

İstanbul Fatih'te düzenlenen operasyonda, yurt dışına çıkış için bin avroya sahte Schengen vizesi düzenleyen şebekenin 4 üyesi yakalandı.

'Sahte vize' şebekesine operasyon: 4 gözaltı

İstanbul Fatih’te düzenlenen operasyonda, yurt dışına çıkış için bin avroya sahte Schengen vizesi düzenleyen şebekenin 4 üyesi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, insan ticareti ve göçmen kaçakçılarına yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalarda, bir şebekenin Fatih İskenderpaşa’da ‘turizm şirketi’ adı altında sahte vize belgesi imal ettiği tespit edildi. Belirlenen şebekenin üyelerini takibe alan Kaçakçılık polisi, Avrupa ülkelerine geçiş yapmak isteyen kişilere sahte Schengen vizesi çıkaran çete lideri ‘Kürdo’ lakaplı M.A., şebeke liderinin kardeşi B.A., Z.A., B.G. ve İ.İ.’nin yakalanması için düğmeye bastı. 16 Ekim’de düzenlenen operasyonda şebeke liderinin kardeşi B.A., Z.A., B.G. ve İ.İ. yakalandı.

SAHTE VİZELERİN ÇOĞU AVRUPA ÜLKELERİNE

Organizasyonun lideri olduğu iddia edilen ve kamuoyunda ‘vize baronu’ olarak anılan ‘Kürdo’ lakaplı M.A.’ya ulaşılamadı. Operasyonda 1 adet 7.75 çapında ruhsatsız tabanca ve bu silaha ait mermiler, 1 adet manyetik kart kopyalama cihazı, 1 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet hard disk, 11 adet farklı ülkelere ait sahte pasaport, 9 adet İtalyan ikamet tezkeresi, 43 adet Almanya’ya ait 16 boş vize, 31 adet İtalya’ya ait boş vize yaprağı, Fransa’ya ait 23 adet boş vize, 9 adet İngiliz vizesi, 16 adet İsviçre vizesi, 15’i boş toplam 35 adet Türkiye vizesi, 9 adet Kanada vizesi, 1’er adet İspanya ve Avusturya’ya ait boş vize ile 126 adet boş hologram ve 4 Schengen vize yaprağı ele geçirildi.

BİN AVRODAN BAŞLAYAN FİYATLARLA VİZE

Şebekenin, çeşitli sebeplerle hakiki belge alamayan kişilere bin avrodan başlayan fiyatlarla vize temin ettikleri öğrenilirken, sahte Schengen vizelerinin tamamının Avrupa ülkelerine olması dikkat çekti. Sahte vize şebekesinin müşterileri arasında PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin firari üyelerinin de yer aldığı öne sürülüyor.

ŞEBEKENİN 3 ÜYESİ TUTUKLANDI, ‘KÜRDO’ LAKAPLI LİDERİ ARANIYOR

Gözaltına alınan şebekenin 4 üyesi emniyetteki işlemlerinin ardından 20 Ekim Cuma günü adliyeye sevk edildi. Zanlılardan firarda olan çete lideri ‘Kürdo’ lakaplı M.A.’nın kardeşi B.A., Z.A. ve İ.İ. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerden B.G.’nin ise yurt dışı yasağı uygulanarak ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

Polis, organizasyonun lideri olduğu iddia edilen ve kamuoyunda ‘vize baronu’ olarak anılan ‘Kürdo’ lakaplı M.A.’nın yakalanması için operasyonlarını sürdürüyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

4 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

5 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

6 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

7 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

8 Üzerine baza düşen çocuk öldü

Didim'deki yangın korkuttu

9 Didim'deki yangın korkuttu

Yanan TIR'dan canını son anda kurtardı

10 Yanan TIR'dan canını son anda kurtardı


SIRADAKİ HABER