Manıla haber: Filipinler'de terörle mücadele operasyonları sona erdi

Manıla haber: Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Filipinlerin Marawi kentinde DEAŞ yanlısı Maute örgütüne karşı 5 aydır devam eden terörle mücadele operasyonlarının sona erdiğini ve şehirde terörist kalmadığını açıkladı.

Filipinler'de terörle mücadele operasyonları sona erdi

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Filipinler'de Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde DEAŞ yanlısı Maute örgütüne karşı gerçekleştirilen operasyonların sona erdiğini belirterek, şehirdeki bazı binalarda gizlenen teröristlerin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Lorenzana, gazetecelere yaptığı açıklamada, 'Marawi'de artık militan yok' dedi. Askeri Sözcü, Restituto Padilla, Marawi kentinde silah seslerinin duyulmaya devam ettiğini, ancak şehirde artık terörist kalmadığını ifade etti. General Eduardo Ano ise gerçekleştirilen son operasyonlarda savaş bölgesindeki iki bina ve bir camide militanlara ait 42 cesedin bulunduğunu açıkladı.
Geçtiğimiz hafta Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Ebu Seyyaf terör örgütü elebaşlarından Isnilon Hapilon'un ve terör örgütü DEAŞ bağlantılı Maute örgütünün elebaşlarından Ömer Hayyam Maute'nin cesetlerinin bulunduğunun açıklanmasının ardından, Marawi kentinin Maute örgütü teröristlerinden arındırıldığını duyurmuştu.
Maute örgütü, Abdullah Maute ve kardeşi Ömer Hayyam tarafından 2012 yılında kurulmuş, 2015 yılının Nisan ayında DEAŞ'a bağlılığını ilan etmişti. Ebu Seyyaf ve Maute militanlarının 23 Mayıs'ta Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde Ebu Seyyaf liderinin güvenlik güçlerinin kuşatmasından kurtarmak için şehri kuşatmasıyla ordu ve militanlar arasında çatışmalar patlak vermişti. Kentte 23 Mayıs'tan bu yana süren çatışmaların ardından Mindanao eyaletinin tamamında sıkıyönetim ilan edilmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kamyon ile tramvay çarpıştı

1 Samsun'da kamyon ile tramvay çarpıştı

Samsunspor'da Ramazan'la yollar ayrıldı

2 Samsunspor'da Ramazan'la yollar ayrıldı

Samsun'da patlama! Ortalık savaş alanına döndü

3 Samsun'da patlama! Ortalık savaş alanına döndü

Samsun'da çeteye baskın: 21 gözaltı

4 Samsun'da çeteye baskın: 21 gözaltı

Samsun'a yeni atamalar

5 Samsun'a yeni atamalar

Öz anne, 2 yaşındaki kızını işte böyle darp etti

6 Öz anne, 2 yaşındaki kızını işte böyle darp etti

Samsun 'Gazi Devlet'te şok ölüm

7 Samsun 'Gazi Devlet'te şok ölüm

Tom Muyters zemin arıyor

8 Tom Muyters zemin arıyor

AK Parti'den istifa etti... İlçe Başkanı oldu

9 AK Parti'den istifa etti... İlçe Başkanı oldu

Asgari ücrete, memura ve emekliye zam

10 Asgari ücrete, memura ve emekliye zam


SIRADAKİ HABER