HaberlerSamsun HaberleriSamsun MMO'dan enerji verimliliğine çözüm önerisi

Samsun MMO'dan enerji verimliliğine çözüm önerisi - Samsun Haberleri

Makine Mühendisleri Odası (MMO) ile Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) işbirliğinde düzenlenen seminerde konuşan MMO Samsun Başkanı Kadir Gürkan, 'Enerji verimliliği ve bunu sağlarken kullanılan donanım ve yazılım

Samsun MMO'dan enerji verimliliğine çözüm önerisi

MMO Samsun Şubesi ve TTMD Samsun İl Temsilciliği işbirliği ile üyelere yönelik “Binalarda Bütünsel Enerji Verimliliği ve Enerji Modelleme” semineri düzenlendi. MMO Samsun Şubesi Konferans Salonunda düzenlenen seminerde açılış konuşması yapan MMO Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gürkan, TTMD ile 2 dönem boyunca çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “TTMD, meslek disiplinimizin ihtisaslaşmış bir sivil toplum örgütüdür. Odamızın da kardeş kuruluşudur. Her türlü etkinliği birlikte yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim. Bugün burada bu sektördeki gelişmeleri, nereye gittiğimizi, neler olduğunu ve neler yapılabileceğini paylaşılacağız” dedi.

Sadece binalarda değir her alanda enerji verimliliğinin çok önemli olduğunu ifade eden Kadir Gürkan, “Enerji verimliliğini gerçekleştirirken ana amaçlarımızdan biri de enerjide dışa olan bağımlılığı azaltmaktır hiç kuşkusuz. Bunu yaparken kullanılan donanımlar ve yazılımlar için de dışa bağımlılık sürüyor. Biz enerji verimliğinin olmasını istiyoruz ancak bu enerji verimliliğine yönelik yazılımların ve donanımların ‘devlet, teşvik, destek’ mekanizmaları içinde öncelik verilerek yerli ve milli yazılım ve donanım üretiminin özendirilmesini de istiyoruz” diye konuştu.
Seminerde TTMD konuşmacısı Makine Mühendisi İbrahim Çakmanus, katılımcılara “Binalarda Bütünsel Enerji Verimliliği ve Enerji Modelleme” konusunda detaylı bilgi verdi.

SIRADAKİ HABER
}