HaberlerSamsun Haberleri Eğitim olumsuz etkilenecek

Eğitim olumsuz etkilenecek - Samsun Haberleri

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, üniversiteye giriş sınavlarında yapılan bazı değişikliklerin eğitimi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

 Eğitim olumsuz etkilenecek

Eğitim Bir Sen Samsun Şubesi üyeleri, üniversite ve liseye giriş sınavlarında gerçekleşen değişimlerle ilgili toplantı düzenledi.

YÖK'ÜN EKSİKLİĞİ

Kaldırılacak sistemin eksikliklerinin ne olduğunu paylaşmadan, yerine getirilecek olanı kararlaştırıp olgunlaştırmadan, tüm bunları yaparken de paydaşlarla tartışıp istişare etmeden kurulan sınav sistemlerinin birçok sıkıntıyı da beraber getirdiği tecrübelerle bilindiğini ifade eden Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, "Milyonlarca adayı ilgilendiren değişiklikleri eğitimin ipaydaşlarıyla görüş alışverişi yapılmadan, konunun hassas ve sıkıntılı noktaları tecrübeler ışığında değerlendirilmeden,yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanması, halen bir eksiklik olarak görüyoruz. Adayların girecekleri sınavların kapsamlarının daraltılarak bazı derslerden hiç soru sorulmayacak olması, ortaöğretimi olumsuz etkileyecektir. Kısacası, öğrenciler sınavda yapmak zorunda olmadıkları ders gruplarını ihmal edeceklerdir. Bu durum ise lise eğitimini olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.

KISIR DÖNGÜ SÜRÜP GİDER

Bu haliyle yeni sistemin, sosyal alan başarısını önemsiz hâle getirdiği için, imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin yükseköğretime girişlerini daha da zorlaştıracağını savunan Güneysu, "İki sınavın aynı gün yapılması ve ilk aşama sınavın sonuçları açıklanmadan ikinci aşama sınava girilmesi, aşamalı sınav mantığına aykırıdır. Farklı günlerdeki oturumlarda yapılan sınavlarda öğrenciler, herhangi bir oturumdaki dezavantajlarını diğer günlerdeki oturumlarda kapatmaya çalışmaktaydı. Ancak yeni sistemde bunun yapılması mümkün görülmemektedir. Öğrencilerin sabah oturumundaki sınav sonuçları belli olmadan ikinci sınava girmeleri usulen doğru gibi görünse de esasen yanlış bir uygulama. Eğitim alanıyla ilgili çalışma yapılırken, bütün bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, örnek modellerden yararlanılmalı, çağın gerekleri dikkate alınmalı, mutlaka istişare edilerek farklı görüş ve önerilerden istifade edilmeli. Aksi hâlde bu kısır döngü sürüp gidecektir" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}