HaberlerSamsun HaberleriKestane yaktı ayçiçek kazandırdı

Kestane yaktı ayçiçek kazandırdı - Samsun Haberleri

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, 'Bu arıcılarımız Vezirköprü ve Havza'ya giderek, ayçiçeği balına yöneldi. Ayçiçeği balı üretiminde ise verim bu sene iyiydi' dedi

Kestane yaktı ayçiçek kazandırdı

2017 yılı bal rekoltesi hakkında değerlendirme yapan Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, kestane balı rekoltesinin az olduğunu ancak gezginci arıcıların iyi verim elde ettiğini kaydetti. Kestane balından aradıklarını bulamayan arıcıların ayçiçeği balı için Vezirköprü ve Havza gibi iç kesimlere yöneldiğini dile getiren Başkan Kaplan, ayçiçeği balı üretiminin ise iyi olduğunu kaydetti.

GEZGİNCİ ARICILAR KAZANDI

2017 yılının bahar döneminde arıcıların hazırlıklarını yaptığını ve üretim alanlarına dağıldığını belirten Başkan Kaplan, 2017 sezonunda bazı arıcıların iyi verim elde ettiğini bazılarının ise aradığını bulamadığını ifade etti. Kaplan, “Özellikle kestane balı sezonu bu yıl iyi geçmedi. Kestane balı üreten Karadenizli üreticiler etkilendi, istedikleri rekolteyi elde edemedi. Yüzde 30’luk bir kapasiteyle bal aldılar. Ancak yaylalara giden arıcılarımız daha iyi rekolte elde etti. Arıcılarımız zarar etmeden bal üretti. Özellikle gezginci arıcılarımızın gittiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da rekolte çok iyiydi. Gezginci arıcılarımız, kestane balı üreten arıcılara göre daha iyi kazandı. Kestane balı üretiminde aradıklarını bulamayan arıcılarımız ise iç kesimlere Vezirköprü ve Havza’ya giderek, ayçiçeği balına yöneldi. Ayçiçeği balı üretiminde ise verim bu sene iyiydi” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}