HaberlerSivas HaberleriBöbrekleri ile iki hastaya umut oldu

Böbrekleri ile iki hastaya umut oldu - Sivas Haberleri

SİVAS (İHA) – Tokat'ta geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen hastanın böbrekleri, böbrek nakli bekleyen iki hastaya umut oldu.

Böbrekleri ile iki hastaya umut oldu

Tokat'ın Erbaa ilçesinde üç gün önce beyin kanaması geçirip Tokat Devlet Hastanesine kaldırılan Teslime Yaşar (59) burada yapılan ilk müdahalenin ardından Sivas Medicana Hastanesine sevk edildi. Yaşar'ın yaşam fonksiyonları burada yapılan tüm müdahalelere rağmen normale döndürülemedi. Beyin ölümü gerçekleşen kadının nakil için uygun olan böbrekleri, karayolu ile Trabzon'da böbrek nakli bekleyen iki hastaya nakledilmek üzere Trabzon'a gönderildi.
Medicana Sivas Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Yıldız Yazıcılar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, aileyi nakil için ikna etmekte zorlanmadıklarını belirtip, 'Hastanemizde yatmakta olan Teslime Yaşar teyzemizin beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine biz gerekli prosedürleri başlattık. Hastamız beyin kanaması ile geldi. Yaklaşık 48 saate yakın bir takibi yapıldı. Takip sonrası beyin cerrahi uzmanımız, aynı zamanda nöroloji uzmanımız ve anestezi uzmanlarımızın takipleri sonucunda beyin ölümüne karar verildi. Bu istinaden gerekli tektik ve çalışmalar devam edildi. Aile görüşü alındı. Bu konuda çok fazla zorlanmadık. Bize çok yardımcı oldular. Aile, 'Aynı şey bizim de başımıza gelse böyle bir talep de bulunurduk' dediler. Biz genelde sunuma uygun olan tüm organlarla çıkıyoruz. Biz yine aynı şekilde sunduk ama yapılan taramalar sonucunda sadece böbreklerin uygun olduğu sonucuna varıldı. O nedenle de her iki böbreğini de Trabzon'a gönderdik. İki kişiye hayat olacak inşallah. Her zaman birinin mutsuzluğu diğer insanların umudu oluyor. O nedenle organ bağış haftasında tüm insanların duyarlı davranmasını istiyoruz' dedi.

SIRADAKİ HABER
}