HaberlerAnkara HaberleriDünyada sadece Ankara'da yetişen sevgi çiçeği toprakla buluştu

Dünyada sadece Ankara'da yetişen sevgi çiçeği toprakla buluştu - Ankara Haberleri

Dünyada sadece Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yetişen ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan sevgi çiçeği toprakla buluştu.

Dünyada sadece Ankara'da yetişen sevgi çiçeği toprakla buluştu

Gölbaşı Belediyesi tarafından koruma altına alınan özel alanda toprakla buluşturulan dünya endemik bitki listesinde yer alan sevgi çiçeği, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Baldudak Ortaokulu öğrencileri tarafından toprakla buluşturuldu. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Tekinsoy, esas görevlerinin ülkedeki tabiat varlıklarını korumak olduğunu belirterek, 'Ülkemiz bu açıdan çok zengin. Anadolu coğrafyası hem Ortadoğu hem de Avrupa'daki toplam endemik bitkilerinin toplamından daha fazla bitkiye sahip. Bizim öncelikli görevimiz bunları koruma altına almak. Çevreyi, tabiatı önce kirletip, sonra temizlemekten ziyade aynı koruyucu hekimlik gibi öncelikli olarak korumaya gayret etmeliyiz' dedi.
Kaymakam Bilgihan ise Gölbaşı Belediyesine bu konudaki çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, 'Yaşam alanımız için bütün canlılarla birlikte yaşadığımızın bilincinde hareket etmemiz gerekiyor. Bu tarzdaki endemik türleri de koruma noktasında o bilinçle hareket etmemiz lazım. Farkındalık her geçen gün biraz daha artıyor. Bu da son derece sevindirici. Attığımız tohumlar toprakla buluştuğunda sevgi çiçeğini mayıs ve haziran aylarında hep birlikte görme imkanını bulacağız' şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Duruay ise, 'İlk defa kendi bölgesi haricinde bir alanda sevgi çiçeğini denedik ve geçtiğimiz sene de verim aldık. Biz bunu kendimize görev olarak adlettik. Dünyanın hiçbir tarafında yetişmeyen, sadece Gölbaşı'nda yetişen sevgi çiçeğini geçtiğimiz günlerde parklarımızda da inşallah göreceğiz. Artık sevgi çiçeği tohumumuz da var. Umarım bundan sonra da Türkiye'de ve dünyada da bunu tanıtacağız' ifadesini kullandı.
Gölbaşı Kaymakamı Bilgihan'ın ısrarı ile gazeteciler de sevgi çiçeği ekti. Fotoğraf makinelerini bırakan gazetecileri ekim yaparken bu defa Kaymakam Bilgihan, Başkan Duruay ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Tekinsoy çekti. Bu durum keyifler anlar yaşanmasına neden oldu.

Dünyada sadece Ankara’da yetişen sevgi çiçeği toprakla buluştu

SIRADAKİ HABER
}