Haberler Orman köylüsüne 14,5 milyar lira

Orman köylüsüne 14,5 milyar lira

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'Son 15 yılda orman köylülerimize 14,5 milyar lira tutarında ilave gelir sağladık' dedi

 Orman köylüsüne 14,5 milyar lira

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unun orman içi ya da orman bitişiğindeki köylerde yaşadığını belirtti.

YÜZDE 20'Sİ HİBE

Bakanlığın devlet ormancılığından millet ormancılığına geçerek ORKÖY kredi desteği, işletme-pazarlama ve silvikültür faaliyetleriyle orman köylülerine sahip çıktığını vurgulayan Eroğlu, "Orman köylülerine, süt koyunculuğu, süt sığırcılığı, besi sığırcılığı, arıcılık, seracılık, güneş enerjisi gibi alanlarda yüzde 20'si hibe geri kalan kısmı da faizsiz olmak üzere kredi desteğinde bulunduk" dedi.

EK GELİR SAĞLANDI

Endüstriyel orman üretiminde, ağaç kesimi nakliyesi gibi işlerde de orman köylülerinin işçi olarak çalışmasına imkan tanıyarak ek gelir elde etmelerinin sağlandığını belirten Eroğlu, şöyle konuştu: "Yine ağaçlandırma faaliyetlerinin yanı sıra silvikültür diye adlandırılan ormanlardaki bakım ve gençleştirme faaliyetlerinde de orman köylülerini çalıştırdık. Bu çalışmalar kapsamında da son 15 yılda orman köylülerimize 14,5 milyar lira tutarında ilave gelir sağladık."

 

SIRADAKİ HABER
}