Haberler Karadeniz bitki cenneti olacak

Karadeniz bitki cenneti olacak

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nca hazırlanan proje kapsamında Karadeniz Bölgesi'nde 9 ilde yapılan çalışmalarda toplanan bin 127 tıbbi ve bitki örneğinden 637'si tespit edildi

 Karadeniz bitki cenneti olacak

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca hazırlanan, "Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması Eğitim ve Araştırma Projesi" çerçevesinde, Tokat,Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin'de tıbbi ve aromatik bitkiler araştırıldı. Bölge halkının ekonomik gelir sağlamasının amaçlandığı projede, her il için simge olacak "bayrak tür" tıbbi ve aromatik bitkinin belirlenmesi çalışmaları da sürüyor.

637'Sİ TEŞHİS EDİLDİ

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, iki yıldır devam eden çalışmalarla 3 bin 195 bitki listesi oluşturulduğunu söyledi. Saha çalışmaları sırasında bin 127 bitki örneğinin toplandığını aktaran Yüce, bu bitkilerden 637'sinin teşhis edildiğini kaydetti.

SAMSUN'DA GÖL SOĞANI

Yüce, bayrak türlerin belirlenmesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti: "Artvin'de Artvin ölmezi, Bayburt'ta oğulotu, Giresun'da acı hodan, Gümüşhane'de gelinalı, Ordu'da mis zambak, Rize'de yaprak soğanı, Samsun'da göl soğanı, Trabzon'da çuha çiçeği türlerinin bayrak tür olarak belirlenmesi çalışmalarında son aşamadayız. Çalışmaları tamamladığımızda ilanını yapacağız."

 

SIRADAKİ HABER
}