İstanbul haber: Süper Lig'de VAR offline olarak ilk kez uygulandı

İstanbul haber: Teknoloji desteği ile hakeme yardımcı olmayı hedefleyen Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'nin ilk adımı olan offline (çevrim dışı) uygulama, Süper Lig'de bugün oynanan Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor müsabakası ile başladı.

Süper Lig'de VAR offline olarak ilk kez uygulandı

3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'nda oynanan Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor müsabakasında Cüneyt Çakır ile Barış Şimşek video yardımcı hakem olarak görev yaptı.
Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Kadir Kardaş ve Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile bir araya gelerek uygulama öncesi VAR aracında incelemelerde bulundu.
'Minimum müdahale, maksimum fayda' parolasıyla uygulanan Video Yardımcı Hakem sisteminin offline (çevrim dışı) uygulamaları, 10. hafta 2 maçla daha devam edecek. 29 Ekim Pazar günü Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu'nda oynanacak Bursaspor-Antalyaspor maçında Bülent Yıldırım ve Koray Gençerler, 30 Ekim Pazartesi günü de Ülker Stadyumu'nda oynanacak Fenerbahçe-Kayserispor müsabakasında Mete Kalkavan ve Alper Ulusoy video yardımcı hakem olarak görev yapacak.
Süper Lig'deki her stadyumda en az 3 kez yapılacak VAR'ın offline uygulamaları önümüzdeki haftalarda da sürecek.

Çevrim dışı uygulama nasıl yapılıyor?
Çevrim dışı olarak yapılan test çalışmaları esnasında yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarılırken burada Video Yardımcı Hakem tarafından izleniyor. Müsabaka hakemiyle hiçbir iletişim kurmadan, VAR kapsamına giren pozisyon ile ilgili tespitler anında sesli ve görüntülü olarak sisteme kaydediliyor. Müsabakanın ardından söz konusu kayıtlar, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) sistemine yükleniyor. Her bir testin başarılı olup olmadığına ise IFAB karar verecek.

Süper Lig’de VAR offline olarak ilk kez uygulandıEN ÇOK OKUNANLAR

Bütün biletleri aldılar

1 Bütün biletleri aldılar

Samsunspor'a üye kayıtları başladı

2 Samsunspor'a üye kayıtları başladı

Samsun-Ordu karayolunda feci kaza: 1 ölü

3 Samsun-Ordu karayolunda feci kaza: 1 ölü

Galip Öztürk'ten 3 puana prim

4 Galip Öztürk'ten 3 puana prim

Samsunspor'a destek çağrısı... Acar'a teşekkür

5 Samsunspor'a destek çağrısı... Acar'a teşekkür

Haydi maça

6 Haydi maça

Başkanlığa değil hizmete talibim

7 Başkanlığa değil hizmete talibim

Samsunspor için kurtuluş reçetesi

8 Samsunspor için kurtuluş reçetesi

İkisi de 11'de

9 İkisi de 11'de

Yazık bu devlete!..

10 Yazık bu devlete!..


SIRADAKİ HABER