HaberlerDuvarları yıkan masalı yazdı

Duvarları yıkan masalı yazdı

9 yıldır görev yaptığı Ayvacık'ta hem yöre halkının hayatına dokundu hem de birçok çocuğun hayatında çok güzel izler bırakan Nurten Akkuş, Ayvacık'ta başlattığı 'Baba Bana Bir Masal Anlat' projesiyle sınırları aştı.

Duvarları yıkan masalı yazdı

Ailemizden sonra hayatımıza giren ilk kahramanlarımız öğretmenler. Onlar belki de hayatlarımızı değiştirecek güce sahip en önemli insanlar. El yordamıyla çıktığımız hayat yolculuğunda bu isimler, kimi zaman sığındığımız limanlarımız olmuştur, kimi zamansa en büyük destekçimiz. Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş’la tanışınca gördüm ki kitaplarda okuyup, filmlerde seyrettiğimiz o idealist öğretmenler hala var ve onlar,  insanların hayatlarını değiştirmeye devam ediyor.  

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizi tanıyabilir miyiz?

Nurten AKKUŞ: Çarşambalıyım, bu toprakların insanıyım. Bu topraklarda doğdum büyüdüm ve burada öğretmenlik yapıyorum. Bunun için de çok mutluyum. Yurdun her bölgesi bizim için çok özel ama insanın kendi memleketinde bu hizmeti veriyor olması çok daha anlamlı. İlk orta ve lise eğitimimi Çarşamba’da tamamladım. Sonrasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi’nde eğitim hayatıma devam ettim. Okulumu ikincilikle bitirdim. Öğretmenlik çocukluk hayalimdi. Arkadaşlarım arabaları bebekleriyle oynarken ben öğretmenlimi taklit eder sınıf defterleri oluştururdum.

 Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Öğretmenlik serüveni böyle başladı öyleyse…

Nurten AKKUŞ: Kesinlikle, bir şeyler öğrenmeyi ve anlatmayı hep çok sevdim ve gördüm ki bu benim hayatıma yerleşti.  Derslerim her dönem çok iyi oldu. İnsanlar benim farklı bir meslek seçeceğimi düşünüyordu. Ama benim gönlümde yatan meslek kesinlikle öğretmenlikti. Bütün tercihlerimde de öğretmenlik vardı. Bundan da gurur duyuyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: İlk görev yeriniz neresiydi, mesleğinizin ilk yıllarını anlatır mısınız?

Nurten AKKUŞ: İlk görev yerim Asarcık’ta. Oradaki insanlar beni çok etkiledi. Akademisyenlik de yapabilirdim ancak, benim hayata, öğrencilere dokunmam gerekiyordu. Daha sonra okul çevresindeki insanların da farkına vardım ve bu insanların da hayatlarına etki etmem gerektiğini anladım. Bunun için kendi kendime ‘evet, doğru tercihtesin. ‘Çocukluk hayalinin peşinden git’ dedim ve öyle yaptım. Bu yolda gittiğim için gerçekten çok mutluyum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Kaç yıldır öğretmensiniz, Ayvacık’ta kaçıncı yılınız?

Nurten AKKUŞ: 11 yıllık öğretmenim ve 9 yıldır da Ayvacık’ta görev yapıyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Ne ifade ediyor sizin için Ayvacık?

Nurten AKKUŞ: Ayvacık benim için çok özel bir bölge. Çünkü ben 9 yıl önce buraya geldiğimde bir anaokulu dahi yoktu. Dolayısıyla yapılacak çok iş vardı. Bomboş bir okulu teslim adım ama anahtarı çevirdiğimde boş duvarlara bakıyormuşum gibi gelmedi bana. İlk olarak ‘ben burada ne yapabilirim’ diye düşündüm. Başlangıçta imkanlarımız da çok kısıtlıydı. Sonrasında destekçilerimiz arttı. Ben bir öğretmendim ve Ayvacık’ı değiştirebilirdim. Ben buna inandım. Sadece okulu kurup, eğitimle alakalı şeyler yapmadık. Ayvacık’ın kalkınması, turizme kazandırılması için bir ekip oluşturduk. Bu ekiple birçok çalışmaya da imza attık. Ayvacık benim hem hayallerimi gerçekleştirdiğim hem de istediğim zaman ırmak kenarına gidip rahat bir nefes aldığım çok güzel bir ilçe. Bir öğretmen için şartlar değil yaşadığı ortamın huzurlu olması önemli ben Ayvacık’ı çok seviyorum. Her zaman yanımda olan Ayvacık halkına da çok teşekkür ediyorum. Yalnız taştan duvar olmuyor ne yaptıysak beraber yaptık.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okul öncesi eğitim ne yazık ki yakın bir zamanda kabul gördü ülkemizde. Karşılaştığınız zorluklar oldu mu?

Nurten AKKUŞ: İlçemizde anasınıfları vardı. Ama tam anlamıyla oturmuş değildi. Kısıtlı imkanlarla kısıtlı eğitimler yapılmaktaydı. Okul öncesi eğitim oyunu da içeriyor fakat bu, çocuğa ulaşabilmek için yalnızca bir yöntem olmalı. Çocukların hayatının en önemli noktası okul öncesi eğitim dönemi.  Okul öncesi eğitimi bir binanın temeli gibi düşünebiliriz. Çocukların, öğretmenleri olarak bildiği ilk insanların bu açıdan da büyük öneme sahip. Nerede olursa olsun çocuğun yüreği hep aynı. Yeter ki ona dokunmaya çalışın. Okul öncesi eğitim çok önemli ve inşallah ülkemizde okul öncesi eğitim almayan çocuk kalmaz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Öğretmen olmak çocukluk hayalimdi dediniz. Anasınıfı öğretmenliği düşüncesi nasıl oluştu?

Nurten AKKUŞ: Bu alanı bana lise öğretmenim önerdi. Açıkçası başlangıçta ben o alanı çok fazla tanımıyordum. Bu nedenle üniversitede çok araştırma yapmam gerekti. Staj yaptığım köy okullarında hem çocukları hem de bu okullarda görev yapan öğretmenleri inceledim. Bu süreç bana üniversitede ikincilik getirdi. Ben bu bölüme sadece, içimdeki çocuk sevgisiyle başladım. Ayrıca üniversitede bu alanda farklı çalışmalar yapabileceğimi de anladım.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: ‘Baba Bana Bir Masal Anlat Projesi’nin ayrıntıları neler, fikir nasıl oluştu ve neler yaptınız?

Nurten AKKUŞ: Bu projenin çıkış noktası, üniversite dönemimde oluşturduğum arşiv diyebilirim. Biriktirdiğim makaleler vardı.  O dönem okuduğum ve baba çok iletişiminin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir makaleden yola çıktım. Bu yazıda baba ile kurulan iletişimin çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimini etkilediğine dair ifadeler yer alıyordu ve bu benim çok dikkatimi çekmişti. Sonrasında Ayvacık’ta ilk veli toplantımızda katılımcıların yüzde sekseninin anneler olduğunu gördüm.  İkinci ve üçüncü veli toplantılarında da durum değişmedi. Bu böyle olmaz diye düşündüm. Konu anaokulu olunca babaların çekindiğini gördüm. Bu algıyı yıkmak istedik. Öğretmen arkadaşlarımla konuyu görüştüm. İlk projemi bu alanda yapmak istediğime karar verdim ve projeyi bir günde yazdım. Bir dönemde yalnızca bir baba kazanabildik. Yine çekingen bir babamızdı ancak, projemizi kabul etti. O babanın olduğu bir kare fotoğraf vardı, onunla 2011 Türkiye Empati Ödülü’ne aday gösterildik. Bunun neticesinde doğru yolda olduğumu anladım. Yerel olarak tek bir okulda başlattığım bu proje 2005 yılında 20 ile kadar ulaştı. Şimdiyse çok daha fazla okulda uygulanıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Tam olarak ne yapılıyor bu projeyle?

Nurten AKKUŞ: Öncelikle babalarımıza yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Onların meraklarını, endişelerini gidermeye çalışıyoruz. Çünkü çoğu hayatında ilk defa masal anlatmış oluyor. Bu proje baba ve çocuk arasında bir köprü olarak düşünülebilir. Velilerimizle oluşturduğumuz takvim doğrultusunda onlar ne zaman müsait olursa gelip, ister bildikleri masalı isterlerse okulumuzdaki masal kitaplarından bir masalı çocuklarla paylaşıyorlar. Kendilerine masal anlatma taktikleri konusunda da yardımcı oluyoruz. Masal sonrası da birlikte drama gerçekleştiriyoruz. Bu, hem baba için bir ilk oluyor hem de çocuk için.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bu projenin, diğer okullara da örnek olması beklediğiniz bir sonuç muydu?

Nurten AKKUŞ: Bu durum beniz biraz şaşırttı. Bu kadar ihtiyaç olduğunu düşünmüyordum.  Ben bunu sosyal medya hesaplarımda paylaşmaya başlayınca çok büyük ilgi çektiğini gördüm. 2015 yılında da Sabancı Vakfı bize destek oldu böylelikle bu işin ne kadar önemli olduğunu ülke çapında duyurduk. Şimdi en ücra yerden kente kadar birçok baba ile çocuğun arasındaki ilişki çok daha iyi bir noktada. Her geçen gün ulaştığımız baba sayısı artıyor. Şu anda proje elliye yakın ilde uygulanıyor. Kapsamı daha da genişleyecek. İngiltere’de görev yapan arkadaşlar vardı onlara da bu projeyi anlattım. Onlar da okullarında uyguladılar. Yerel bazda başlattığım projenin uluslararası boyutlara ulaşması beni çok mutlu ediyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Neleri değiştirdi bu proje?

Nurten AKKUŞ: En önemlisi babaların bakış açısı değişti. Babalarımız artık rahatlıkla okula geliyor görüşlerini bizimle paylaşıyor. Baba ve çocuk arasındaki resmiyeti kaldırmış olduk.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Babası olmayan çocuklar için nasıl bir durum söz konusu?

Nurten AKKUŞ: Bu proje sadece babalara yönelik değil. Uygulayan arkadaşlarımın da buna özellikle dikkat etmesini istiyorum. Ola ki babanın yerini bir dede,  abi almış olabilir böyle durumlarda da onlar projeye dahil oluyor. Önemli olan çocuğa o sevgiyi veren kişi. Babası olmayan çocuklarımızın da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Anneler için de çalışmalar yaptınız değil mi?

Nurten AKKUŞ: Ben, öğretmenliğin sadece okula girip ders anlatmaktan ibaret olmadığını düşünüyorum.  Tüm çalışmalarımızda ortak nokta da çocuklar. Annelerimiz için, İŞKUR ve Halk Eğitim aracılığıyla çeşitli kurslar açtık. İş imkanlarını arttırmaya çalıştık.  Açık Lise uygulaması için hafta sonları derse girdim. Böylelikle annelerimizin lise eğitimini tamamlamasını sağladık. Bu annelerin bir kısmı şimdi üniversite okuyor bu da beni çok mutlu ediyor.

 Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bir diğer projeniz de ‘Bana Bir Gül (ü) Ver Projesi’ neler ver bu projenin içeriğinde?

Nurten AKKUŞ: Çocuklarımızın tüm alanlarda bir şeyler yapmalarını istiyorum. Çocukların yaşayamadıkları her şeyi yaşamalarını istiyorum ve bu projenin de çıkış noktası ilçemizdeki huzurevinde yaşayan yaşlılarımız ve çocuklarımızın gönül bağını kurabilmek oldu. Bu proje sayesinde de çok güzel atmosferler yaşadık. Yaşlılarımız çocukluklarına geri döndüler. Bu çalışmamız hala devam ediyor. Aralarında manevi bir bağ oluştu. Kuşaklar arası bağları kuvvetlendirdik. Projemizin benzerleri de yapılıyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Türkiye’nin ilk aile okulu da Ayvacık’ta açıldı. Bu çalışmanızdan bahseder misiniz?

Nurten AKKUŞ: Bu çalışma, Sempati Okulu adını verdiğimiz bir projeyle başladı. Aile çocuk iletişimini arttırmayı amaçladık. Aileler çocuklarının haricinde eğitim aldılar okulumuzda. Çok fayda sağladı. Birçok konuda çok daha dikkatli davranmaya başladılar. Mezuniyet töreninde babalarımızla gerçekleştirdiğimiz koro çalışması da büyük beğeni topladı.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Oyuncak kumbaraları oluşturduğunuzu biliyoruz. Bu çalışmanız nasıl oluştu?

Nurten AKKUŞ: Köy okullarında görev yapan arkadaşlarımızın oyuncak konusunda sıkıntı yaşadığını öğrendim ve bir şeyler yapmam gerektiğini anladım. Aklıma bu proje geldi. Kısa sürede sosyal medya aracılığıyla çok sayıda insana ulaştık. Sadece Ayvacık’ta başlattığım bu proje ülke çapında da dikkat çekti. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’müz aracılığıyla AVM ‘lere de kumbaralar koyduk. Bu proje yayılınca ben de okulumuz için bir hediye istedim ve Türkiye’nin ilk çoklu zeka oyun merkezini kendi okulumuza yaptırdım. Bu proje kapsamında ülkemizin doğusunda 10 köy okuluna da oyuncaklarımızı gönderdik. Toplamda da 45 köy okuluna bu desteği sağlamış olduk.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Karşılaştığınız sorunlar oluyor mu tüm bu çalışmaları sürdürürken?

Nurten AKKUŞ: Başlangıçta yaşımın çok genç olmasından dolayı insanların bana tedirginlikle baktığını söyleyebilirim. Bu noktada daha fazla çalışmama gerektiğini düşündüm. Aldığım ödüller de bana çok gurur verdi. Ailem de her zaman benim yanımda oldu.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Gelecekle ilgili planlarınız arasında neler var?

Nurten AKKUŞ: Çocuklarımızı merkeze alan çalışmalarımız olacak. Yapmış olduğumuz projelerden bir tanesi de ‘Sen Dilinde Kadın’ projesiydi bu konuda bir sempozyum yada kitap şeklinde devam ettireceğiz. Eğitime yönelik çalışmalarımız araştırmalarımızda sürecek. Farklı alanlarda yeni projeler gelecek ama odak olarak çocuğumuzun hayatını nasıl değiştiririz düşüncesiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz . Ayvacık’ın tanınması adına da devam edeceğiz çalışmalarımıza. Benim amacım çocuklara yenilikler katmak bunu topluma indirgemek ve farkındalık yaratmak.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Çok teşekkür ederiz.

 

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}