HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 94 yıllık gurur

Samsun'da 94 yıllık gurur - Samsun Haberleri

Samsun'da Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yıldönümü valilik tarafından düzenlenen coşkulu törenle kutlandı

Samsun'da 94 yıllık gurur

Türkiye Cumhuriyet'inin 94. kuruluş yıldönümü Samsun'da valiliğin himayelerinde gerçekleşti.

Kutlamalar, Samsun Valiliği'nde bulunan Yaşayan Atatürk Salonu'nda, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın protokol mensuplarının tebriklerini kabul etmesiyle başladı. Ardından protokol üyeleri Atakum'da bulunan Batıpark Stadyumu'na giderek kutlamaların devamını takip etti. Törene Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Vedat Yavuz, il kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CUMHURİYET VAZGEÇİLMEZ DEĞERİMİZ

Vali Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz askeri araçla törene gelen vatandaşları kutladı. Askeri geçit töreninin ardından konuşan Vali Kaymak, "Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük ve vazgeçilmez değerdir. Türk milletinin her bireyi Cumhuriyet'in değerlerini sonsuza kadar yaşatacak. Hedeflerine kararlı bir şekilde ilerleyen ülkemiz, dünyanın en önemli güçlerinden biri olmaya aday. Cumhuriyet'in en büyük erdemi Türk kimliğini ulus haline getirmesi ve bireyi yurttaş niteliğine yükseltmesi. Bilginin en önemli güç olduğu günümüzde Türkiye, 94 yıllık bir uygarlaşma öyküsü. Ülkemiz üzerindeki kötü niyetler henüz son bulmadı, Cumhuriyet'e olan kin bitmedi. Bizler Cumhuriyet'i koruyup kolladıkça, Cumhuriyet bayramları coşku içerisinde kutlanmaya devam edecek. Bizlere düşen Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, ülkemizi iç ve dış tehditlere karşı savunmaktır. Samsun, bağımsız ve modern Türkiye'nin oluşmasında ilk adımın atıldığı şehir. Başta Atatürk ve aziz şehitlerimiz olmak üzere bu toprakların üzerinde hür yaşama hakkını bize veren herkesi saygı ve şükranla anıyorum" ifadelerini kullandı.

COŞKULU KUTLAMA

Lise öğrencilerinin vatan ve bayrak sevdası ile ilgili şiirler okumasının ardından, tamamı lise öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi sahne aldı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından uzun süre ayakta alkışlanan ekip, zeybek ve yöresel oyunlar oynadı. 19 Mayıs Lisesi Hava Merasim Takımı'nın sergilediği bando gösterisi ardından, Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdürlüğü Karate Taka ekibi karate sporuna ait figürleri takdim etti. Daha sonra Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdürlüğü'ne bağlı engelli öğrenciler paten kaydı. Protokol önünde selam duran engelli ve down sendromlu çocuklar uzun süre ayakta alkışlandı.

DUYGUSAL ANLAR

Vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplayan, birbirinden zor ve heyecanlı hareketler sergileyen Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdürlüğü Artistik Cimnastik ekibi ise gösterinin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'a Türk bayrağı takdim etti.

Karaaslan'ın bayrağı öpüp alnına koymasıyla törende duygusal anlar yaşandı. Atlı Spor Tesisleri'ne bağlı özel eğitimli atların binicileriyle geçişi ve Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bandosu'nun mini konser vermesinin ardından, geçit töreni yapıldı. Törene katılan okul öğrencileri, gaziler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu bando takımlarının protokolü ve vatandaşı selamlaması ile kutlama töreni sona erdi.

Berk ASKAR 

SIRADAKİ HABER
}