HaberlerSamsun HaberleriSamsun'a psikososyal merkez şart

Samsun'a psikososyal merkez şart - Samsun Haberleri

Türk PDR Şube Başkanı Oğuz Özat, Samsun'da halkın ücretsiz faylanabileceği psikososyal merkezlere ihtiyaç olduğunu belirterek, 'Samsun'da bazı mahallelerin psikolojik yardıma çok fazla ihtiyacı var. Birey sağlıklıysa toplum da sağlıklı olur' dedi.

Samsun'a psikososyal merkez şart

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-Der)Samsun Şube BaşkanıOğuz Özat, Samsun'da son aylarda yaşanan intihar olayları neticesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın belediye bünyesinde kurulacağını ifade ettiği intihar önleme birimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İLERİ DÜZEY DESTEK GEREK

Samsun'da iyi eğitim almış profesyonellerle kurulacak olan birimin çok doğru bir yaklaşım olduğunu kaydeden Özat, "Samsun'da yaşanan bütün intihar vakalarını takip ediyoruz. Samsun'da yaşanan intiharların istatiğini tam bilmiyoruz ama 1 vaka dahi kayıptır ve yardımcı olamadığımız noktadır. İntiharlar kültürel öğrenme mi yoksa gerçekten psikolojik bir durumdan kaynaklı mı onu da bilemiyoruz. Araştırmalar intihar teşebbüsünde bulunan kişinin, çoğunlukla intihar anını hatırlamadığını ve bilinç kaybı yaşadığını söylüyor. O zaman ileri düzey psikolojik destek gerekiyor. Son dönemde Samsun'da yaşadığımız intihar vakalarından sonra Samsun Valisi Osman Kaymak'ın çok yerinde ve bizim de desteklediğimiz bir birimin bu vakalarla ilgili çalışması talimatı verdiğini öğrendik. Ancak önemli olan Samsun'da bu konuda yeterli uzman var mı? Kurumlardan alınan birkaç kişiyle bu iş yürütülmez. İleri düzeyde bu konularda travma eğitimi almış kişilerin bu görevleri yürütmesi gerekli. Bu konuyla ilgili derneğimizin daha önce birkaç kurumla biraraya gelerek oluşturduğumuz projemiz var. Bu projeyi geçtiğimiz yıl Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne sunduk ancak herhangi bir cevap alamadık. Bu konuda çalışmaya biz de hazırız" diye konuştu.

PSİKOLOG HİZMETLERİ ÇOK PAHALI

Halka dönük psikososyal danışma merkezleri kurulması gerektiğini söyleyen Özat, "Her zaman söylüyoruz, psikolog hizmetleri çok pahalı. Vatandaş o ücretleri karşılayıp gidemiyor. Valilik eğer bu çalışmayı doğru uzmanlarla yaparsa Samsun için çok önemli olacak. Bu merkezler aslında yalnızca intiharlara yönelik değil, toplumda yaşanan uyuşturucu ve asayiş sorunlarına karşı da önemli mücadelelerde bulunabilir. Samsun'da bazı mahallelerin psikolojik yardıma çok fazla ihtiyacı var. Çünkü birey sağlıklıysa toplum da sağlıklı olur" dedi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}