HaberlerFındık Fiyatları HaberleriFındık sektörü rahatladı

Fındık sektörü rahatladı - Fındık Fiyatları Haberleri

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından bugüne kadar 100 bin ton fındık alımı yapılması, fındık sektörünü rahatlattı.

Fındık sektörü rahatladı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaptığı açıklamada, TMO'nun bugüne kadar 100 bin ton fındık alarak üreticilere yaklaşık 1 milyar lira ödeme yapıldığını anımsattı. 

Yaklaşık 50 bin ton fındık alımı için üreticilere randevu verildiğini belirten Soydan, "TMO'nun çok kısa bir sürede 100 bin ton fındığı deposuna koyması ve 50 bin ton için de alım garantisi vermesi sektör adına son derece önemlidir. Bize göreTMO attığı bu adımlarla fındık sektörünü ve üreticiyi rahatlatmıştır." dedi.

Soydan, TMO gerçek anlamda üretici lehine faydalı olacaksa bundan sonra atacağı adımların da son derece önemli olduğunu ifade ederek, ofis tarafından piyasada fındık satılmaması gerektiğini savundu.

TMO'nun uzun süre elindeki fındığı muhafaza etmesi ve özellikle piyasadaki denge unsurunu gözeterek zamanlamasını da ona göre yapması gerektiğini kaydeden Soydan, "Eğer ofis bu sezon ürünü deposunda tutmayı başarırsa bu durum gelecek sezonun fındık fiyatlarına da doğrudan yansır." değerlendirmesinde bulundu.

FINDIK FİYATLARI 8-9 SEVİYESİNDE

Soydan, serbest piyasada 50 randımanlıfındık fiyatları 8-9 lira seviyelerinde işlem gördüğünü ifade ederek, üreticilerin ilk tercihini TMO'dan yana kullandığını söyledi.

Manav ve tüccarların TMO ile rekabet edebilmesi içinfındık fiyatlarının biraz daha artırması gerektiğini belirten Soydan, aksi durumda üreticinin tercihini serbest piyasa yerine TMO'dan yana kullanmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER
}