HaberlerSamsun HaberleriPÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: 'Akaryakıt zammı mağdur edecek'

PÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: 'Akaryakıt zammı mağdur edecek' - Samsun Haberleri

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, akaryakıt fiyatlarına yapılan yüzde 3.5 oranındaki zamla birçok kesimin mağdur olacağını belirterek, 'Bu zamları tasvip etmiyoruz' dedi.

PÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: 'Akaryakıt zammı mağdur edecek'

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS)Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, dolar kurundaki yükselişle birlikte 31 Ekim itibariyle zam uygulanan motorin ve benzin fiyatlarını değerlendirdi. Güler, "Bir otomobil deposu 1 ay önce 250 TL'ye doluyordu zamlardan sonra 280 TL civarında dolacak. Zamlar özel sektörden ziyade, ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşları etkiliyor" ifadelerini kullandı.

ZAMLAR DEVAM EDEBİLİR

Zamların hem tüketicileri hem de akaryakıt sektörünü mağdur edeceğini belirten Güler, "17 kuruş motorine ve 12 kuruş da benzine zam geldi. Bu da yüzde 3.5 oranında zam yapıyor. Burada en büyük sorun yüksek vergi oranları. Vergi üzerinden indirim yapılmadığı için dolar yükseldikçe akaryakıt fiyatları da yükseliyor. Tüketici zor durumda ve enflasyon da yukarı seyrediyor. Bu zamları tasvip etmiyoruz. Devlet tabi ki vergi alacak ama vergi oranlarında dünya şampiyonuyuz ve önüne geçemiyoruz. Verginin Türkiye'de bir ölçüsü kalmadı. Dolaylı vergiler yüzde 80 civarında. Son zamların aralıkları da çok sık oldu" diye konuştu.

TİCARET HAYATI ETKİLENİYOR

Güler, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Zamlar özel sektörden ziyade, ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşları etkiliyor. Zirai çalışanlar, uzun yol otobüsleri günde birkaç defa depo dolduruyor. Zamlar günlük hayatta vatandaşı da etkiliyor. Vatandaş dolmuşa otobüse biniyor, zamanla bunlar da zamlanıyor. Akaryakıt zamları her şeyi etkiliyor. Akaryakıt sektöründe de istasyonların daha fazla sermaye kullanmasına neden oluyor. Tüketici kadar biz de muzdaribiz. Tüketici de biz de mağduruz."

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}