HaberlerSamsun HaberleriTurizm hamleleri göz dolduruyor

Turizm hamleleri göz dolduruyor - Samsun Haberleri

Tekkeköy'de birçok değeri birbirine bağlayan çevre düzenlemelerinin yanı sıra turizm açısından büyük değere sahip dere ıslahı projesinde son aşamaya gelindi .

Turizm hamleleri göz dolduruyor

Tekkeköy Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) Samsun 7. Bölge Müdürlüğü'nün birlikte yürüttüğü proje ile Tekkeköy Arkeoloji Vadisi’nden başlayıp ilçe merkezinden geçen ve Lojistik Köy’e kadar uzanan derenin turizme kazandırılması çalışmaları devam ediyor.

BÜYÜK DEĞER KATACAK

Pojenin sadece Tekkeköy için değil, bölge turizmi açısından da çok önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Hasan Togar, "İlçemizde çalışmaları hızla devam eden önemli bir projenin daha sonuna yaklaşıyoruz. Bu proje aynı zamanda Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk insan yerleşkesi olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi'nin turistik değerine değer katacak. Arkeoloji Vadisi, her yıl yerli-yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilen, insanlık tarihinin en eski yerleşimleri arasında önemli bir yere sahip. Dere ıslahı ve alana giden yolun yapılması ile birlikte Tekkeköy Arkeoloji Vadisi her yönden eksiklerini tamamlamış olacak" dedi.

EŞSİZ BİR ALAN OLACAK

16 milyon TL harcanacak proje ile ilgili detayları da paylaşan Başkan Togar, "Tekkeköy merkezindeki dere; süs havuzları, yürüyüş parkurları, köprüleri, kamelyaları, bankları, ışıklandırmaları, bisiklet yolları gibi insanları dinlendiren, alana çeken farklı görünüm sağlayan malzemelerle bezenecek. Arkeoloji Vadisi'nin tarihi yapısıyla özdeşleştirilecek yol ve kaldırım ile çevresindeki çalışmalar, herkesin ilgisini alana toplayacak şekilde dizayn ediliyor. Ayrıca derenin tabanı ve etrafı doğal taş elemanları ile kaplanarak eşsiz bir alan haline dönüştürüleecek" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}