HaberlerSamsun HaberleriÇiftçiye yeni darbe

Çiftçiye yeni darbe - Samsun Haberleri

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 'Akaryakıt fiyatlarına yapılan son zamlar, üreticiye yüklenecek yeni bir yük ve adeta bir darbedir. Destek politikalarının yanında kaşıkla verip kepçeyle almak gibi bir durum' dedi

Çiftçiye yeni darbe

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, benzinin litre fiyatına 12 kuruş, motorinin litre fiyatına 18 kuruş zam yapılmasının çiftçiyi olumsuz etkileyeceğin söyledi. Tosun, "Üretimin devamının sağlanması ve üretim rekabetinin sağlanması için benzinde KDV oranlarının sıfırlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİ MAĞDUR OLACAK

Uygulanan zamların çiftçiyi yalnızca üretirken değil, taşıma ve diğer kalemlerde de etkilediğini kaydeden Tosun, "Geçmiş yıllarda üretici için gübrelerin KDV'sini sıfırladılar. Üretimin devamının sağlanması ve üretim rekabetinin sağlanması için KDV oranlarının benzinde de sıfırlanması gerekiyor. Eflasyonu kontrol edeceksek, üretim maliyetlerini de kontrol etmemiz lazım. Bir taraftan üretim kontrol edilemiyor, diğer taraftan da tüketici mağdur edecek bir süreç tetiklenmiş oluyor" dedi.

ÇİFTÇİ MALİYETTEN BIKTI

Türkiye'nin, Avrupa'da girdi maliyeti konusunda en pahalı ikinci ülke olduğunu ifade eden Tosun açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Son zamlar üreticiye yüklenecek yeni bir yük ve adeta bir darbe. Çiftçilere uygulanacak destek politikalarının yeniden gözden geçirilmesi lazım. Bir yanda 2018 yılındaki destek programlarını açıklıyorlar, bir yandan da akaryakıt fiyatlarına zam yapıyorlar. Bu adeta kaşıkla verip kepçeyle almak. Çiftçiler artan maliyetlerden gerçekten bıktı. Hasbelkader ürün satılıyorsa onu bile kar saymaya başladı. Sürdürebilir bir durum yok. Bu mantık içerisinde artan kurun piyasada yarattığı baskıyı azaltmak için yerli üretimi ve üreticiyi desteklememiz lazım."

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}