HaberlerSamsun HaberleriBu zam herkesi kötü etkiliyor

Bu zam herkesi kötü etkiliyor - Samsun Haberleri

Samsun'daki ekonomi STK temsilcileri, akaryakıtta yapılan son zamları değerlendirdi. Zamların bütün sektörlerde olumsuz etki yaşatacağını ifade eden temsilciler, uzun vadede zam politiklarının piyasalarda büyük sorun oluşturacağını savundu.

Bu zam herkesi kötü etkiliyor

Türkiye'de dövizin son dönemdeki hızlı artışı ve petroldeki yükseliş gerekçesiyle benzin ve motorin fiyatlarına zam geldi. Benzinin litre fiyatına 12 kuruş, motorinin litre fiyatınaysa 18 kuruş olarak getirilen zam, Samsun'da faaliyet gösteren ekonomi sivil toplum kuruluşlarınca değerlendirildi. Temsilciler, akaryakıtta yapılan zamla bütün sektörlerin dolaylı olarak olumsuz etkilendiğini söyledi.

YÜZDE 60'I ZARAR EDİYOR

Hükümetin son dönemde uyguladığı ekonomik politikaların vatandaş üzerinde ağır yük oluşturduğunu ifade eden Karadeniz Genç İş Adamları Federasyonu (KARGİF) Başkanı Levent Özden, "Yerel esnaf, kobiler ve vatandaşlar çok ağır şartlardan geçiyor. Son dönemde fiyatlardaki artış bizleri de olumsuz etkiliyor. Hükümetimizin yaşaması için elbette destek olmamız şart ancak hükümetin de vatandaşı anlaması ve ona göre tedbirler alması gerekiyor. Eğer zam yapılıyorsa, diğer yandan da vatandaşın ve esnafın üzerindeki kamusal yükler alınmalı. MTV ve diğer vergilerde son 10 yılın en yüksek oranlarındayız. Biz yerel esnaf olarak bitip tükenme durumuna geldik. Artık giderlerimiz gelirlerimiz daha fazla. Neredeyse her ay zarar yazan işletmelerimiz var. Bu sorunu sesli biçimde söylememiz gerek. İşletmelerin yüzde 60'ı zarar ediyor, mağazalar kapanma noktasında. Ekonomi kurmayları tarafından bunların nedenleri iyi sorgulanmalı. Biz vatandaş olarak hükümete her dönem destek olduk ama hükümetten de destek bekliyoruz" dedi.

KEPENK KAPATMALAR OLABİLİR

Son yapılan akaryakıt zammının ham maddeyle çalışan şirketleri ciddi biçimde etkilediğini belirten Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Savaş Gömeç, "Zaten hareketli olmayan bir piyasada üretim maliyetlerinin artması demek ticaretin bir kere daha neredeyse durma noktasına gelmesi demek. İş çevreleri ulaşım olarak birçok araç kullanıyor, aynı zamanda ulaşım sektöründe yer alan firmalar için de bu zamlar ciddi maliyetlere neden oluyor. Akaryakıta yapılan zam ticaretin her kalemini etkiliyor. Bu tüketiciyi de çok etkiliyor. Tüketici bütçesini küçültüyor, gerekirse karnını doyurmak için en ucuz yolu seçiyor. Zamlar bu şekilde devam ederse, hiç arzu etmediğimiz kepenk kapatmalar meydana gelir. Dövizdeki her dalgalanmada yüzde 10 kaybediyoruz. Bu durum moralimizi de perişan etmiş durumda. Hükümetten gelen ekonomik desteklerle heyecanlanıyoruz, büyümeye gidelim diyoruz ama sonradan gelen zamlarla da kontrolsüz ticaret yapmaya başlıyoruz. Yanlış algıyla da birçok şirket batıyor" diye konuştu.

ZAM ÇÖZÜM DEĞİL

Türkiye sınırlarındaki hareketliliğin döviz fiyatlarına ve petrole yansığını kaydeden Orta Karadeniz Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu ise, "Ekonomi kesinlikle gerginlik kabul etmiyor. Petroldaki bu zam bütün ana maddeleri de etkileyecek. Hükümetin bu konuda önlem alması gerekiyor. Hem vergi artışı, hem de zamların bu şekilde yüksek gitmesi, halihazırdaki durgun piyasada enflasyona neden olabilir. Zamların yaşanması hoş değil, asla da bir çözüm olmaz. Aksine bu zamlar kalıcı olursa fazla sıkıntı yaşayacağız. Ülke siyaseti gerilir ve erken seçim konuşulmaya başlanır. Bundan piyasalar da çok olumsuz etkilenir. Esnafın işini geliştirmesi için sürekli düzenlemeler yapılıyor ama bu zamlarla o düzenlemeler bağdaşmıyor" ifadelerini kullandı.

DEVLET DE KEMER SIKMALI

Yapılan zamların tüm ticarete dolaylı olarak etki edeceğini söyleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Haluk Tan da, "Reel sektörde de vatandaşlar da zamlara göre tedbir alıyor. Zamlar ciddi anlamda peşpeşe gelmeye başlarsa, vatandaşın tasarrufa gitmesi ticareten sıkıntıya da girecektir. Umudumuz odur ki, petrol bölgeleri güvenli hale gelince fiyatlar da geriye gelir. Son dönemde yapılan vergi zamları ve diğer zamlardan anlıyoruz ki son çeyrekte devlet bütçesindeki açığı kapatmaya yönelik hamleler yapıyor. Sanayici, esnaf ve vatandaşların bu zamları eksi olarak değerlendirmesi gayet normal. Ama aynı zamanda büyümenin 5.5'a gelmesi ve ihracatın artması beni umutlandırıyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı üzere devlet tarafından giderlerde tasarruf yapılması gerekiyor. Yani vatandaşın sıktığı oranda, devletin de kemer sıkması ve icraatlerine yansımasını bekliyoruz" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}