HaberlerYapay zeka 'kalitesiz' fotoğraf bırakmayacak! Karşınızda EnhanceNet-PAT

Yapay zeka 'kalitesiz' fotoğraf bırakmayacak! Karşınızda EnhanceNet-PAT

Son dönemde sık sık duyduğunuz yapay zeka, korkulanın aksine geleceği çok daha iyi bir yer haline getirecek. Bunun en son örneklerinden EnhanceNet-PAT ise kalitesiz fotoğraf kavramını ortadan kaldıracak.

Yapay zeka 'kalitesiz' fotoğraf bırakmayacak! Karşınızda EnhanceNet-PAT

Kısa süre önce haberini yaptığımız Lets Enhance sistemine benzeyen EnhanceNet-PAT, yapay zeka temelli bir fotoğraf algoritması. Max Planck Institute araştırmacıları tarafından geliştirilen bu algoritma, bünyesine atılan düşük çözünürlükteki fotoğrafları yüksek çözünürlüklü hale getirebiliyor. Bu noktada pikselleri görünecek kadar kötü bir fotoğrafı dahi kurtarabilen sistem, kalitesi kasıtlı olarak düşürülen fotoğrafları orijinaline yakın hale getirebiliyor. Fotoğrafı büyütürken çevredeki piksellere bakan ancak makine öğrenme altyapısıyla bu tahmini benzerlerden çok daha iyi yapabilen EnhanceNet, bakıldığı zaman gerçekten görevini yerine getirebiliyor. Sistem hakkında konuşan araştırmacı Max Planck, geliştirdikleri altyapının kendi gerçekliğini oluşturduğunu belirtiyor.

Yapay zeka EnhanceNet-PAT geleceği karşımıza getiriyor


Sistem kendi gerçekliğini veritabanına yerleştirilen örneklerle kuruyor. Bu örneklere bakarak kendisini eğiten makine öğrenme altyapısı, karşısına çıkan yeni örnekleri eskilere bakarak geliştirebiliyor. Gerçekleştirdiği çıktılara bakılara güncellenen sistem, böylelikle sürekli olarak geliştirilmiş oluyor. Bunlara ek olarak üzerinden çalışmalar devam eden EnhanceNet sisteminin video tarafında da kullanılabileceği belirtiliyor. Eski filmleri tam 4K çözünürlüğe çıkartabileceği iddia edilen altyapı, gerçekten büyük bir hayranlık uyandırıyor.

 

 

 

 

 

 

KAYNAK:LOG

SIRADAKİ HABER
}