HaberlerSamsun HaberleriGazi dedesinin 90 yıllık protez kolunu müzeye bağışladı

Gazi dedesinin 90 yıllık protez kolunu müzeye bağışladı - Samsun Haberleri

 Birinci Dünya Savaşı gazisi Samsunlu Hüsnü Başerli'nin torunu, dedesinin özenle sakladığı 90 yıllık protez kolunu müzeye bağışladı.

Gazi dedesinin 90 yıllık protez kolunu müzeye bağışladı

Ladik ilçesinde 1887'de doğan Hüsnü Başerli, Birinci ve İkinci Balkan savaşlarına katıldı. Çanakkale Savaşı'nda başından yaralanan Başerli, iyileştikten sonra Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde görev aldı.

Savaş sırasında şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu kolu kopan Başerli, Ruslara esir düştü. Bakü'ye götürülen ve Rus hastanesinde ameliyat edilen Başerli, 2,5 yıl esir tutulduktan sonra Osmanlı Devleti'ne teslim edildi.

Başerli, İstanbul'da 1927'de yapılan protez kolu 5 yıl kullandı. 1932'de yeni bir protez kol yapılan Başerli, 1979 yılında 92 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Gazi Başerli'nin iki protez kolu, ailesi tarafından özenle korundu. Protez kollardan ilk yapılanı, torunu Seyit Ahmet Başerli (69) tarafından Ladik'teki Ambarköy Açık Hava Müzesi'ne bağışlandı.

"Protezler onur ve gurur kaynağımız"

Ladik ilçesinde yaşayan torun Başerli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin babası Hüsnü Başerli'nin kolunun savaş sırasında dirsekten koptuğunu söyledi.

Başerli, "Büyük dedemin anlattığına göre, Allahuekber Dağları'nda esir düşmüş. Ermeni askerler kafasına tüfeğin dipçiği ile vurarak öldürmek istemiş ancak bir Rus askeri 'Biz esirlerimizi öldürmeyiz' diyerek dedemi ellerinden kurtarmış." ifadelerini kullandı.

Esir değişimi sırasında Osmanlı Devleti'ne teslim edilen büyük dedesinin, kendisine İstanbul'da yapılan protez kolla yaşama tutunduğunu anlatan Başerli, "Daha sonra yük taşıyabilmesi için yeni protez yapıldı. Vefatından sonra yadigar kalan protez kolların birini ben muhafaza ettim, diğerini kardeşim muhafaza etti. Bunlar bizim onur ve gurur kaynağımız." diye konuştu.

Başerli, kendisinde bulunan protezi, anlamını genç nesillerin de kavraması için müzeye bağışlama kararı aldığını kaydetti.

Ambarköy Açık Hava Müzesi Koordinatörü Şahin Örnek ise protez kolun bağışlanmasıyla Hüsnü Başerli'nin hikayesini gelecek nesillerin de öğreneceğini belirterek, "Bu anlamlı bağış bizi mutlu etti. Protez kol, müzede hikayesiyle sergilenecek. Gençlerimiz, atalarımızın geçmişte bu vatanı kurtarmak için yaşadıklarını öğrenmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

SIRADAKİ HABER
}