HaberlerZonguldak HaberleriKaradeniz'e şehit ateşi düştü

Karadeniz'e şehit ateşi düştü - Zonguldak Haberleri

Hakkari'de şehit düşen Piyade Uzman Çavuş 28 yaşındaki Gökhan Kurak'ın Zonguldak Karapınar Beldesi'ndeki baba ocağına ateş düştü. Demirci ustası şehit babası, oğlunun acı haberini ise tedavi için gittiği Bartın'daki hastanede aldı.

Karadeniz'e şehit ateşi düştü

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen 6 askerden Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kurak’ın, Çaycuma ilçesine bağlı Karapınar beldesindeki baba ocağına acı haber ulaştı. Demirci Ustası baba Sezgin Kurak, oğlunun acı haberini ise tedavi için gitti Bartın’daki hastanede aldı. Yakınları tarafından telefonla ulaşılan baba, acı haberi alır almaz Karapınar beldesine geldi.

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen ile birlikte şehidin ailesine acı haberi aldı. İki evladından birini şehit veren anne Bahriye Kurak, sinir krizleri geçirdi. Yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışan anne Bahriye Kurak, fenalaşarak 112 ambulansıyla Çaycuma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kaymakam Serkan Keçeli ile evinin önünde oturan baba Sezgin Kurak, “Orada 7-8 şehit varmış. Yazık günah değil mi? Kökünü (teröristlerin) kazıyacaksın kökünü” diye tepki gösterdi.

Şehitten geriye keman çaldığı görüntüler kaldı

Uzman Çavuş Gökhan Kurak'tan geriye ise 2013 yılında bir düğünde çekilen görüntüler kaldı. Sosyal medya hesabına yüklenen video görüntülerde ise şehit Gökhan Kurak keman çalarken bir yakını ise şarkı söylüyor. 

“Ev alacaktı, düğün hayali vardı”

Şehit asker ile uzman çavuşluğa birlikte başvurduklarını anlatan 27 yaşındaki Uğur Kara, şehit Gökhan Kurak ile en son bir ay önce görüştüklerini anlattı. Şehidin önce kendisine ait bir ev satın alma ardından da düğün yapma hayali olduğunu anlatan Kara, “Gökhan ile birlikte uzman çavuşluk için beraber başvuru yaptık. O Tuzla’ya okula gitti. Ben ise Amasya’da eğitim aldım. O Doğu’da görev yapmaya başladı, ben ise Tekirdağ’da görev yaptım. Beraber başvurmuştuk. Evrakları bile beraber hazırladık. İzinlere geldiğinde görüşüyorduk. Kendisi izne geldiğinde sevgilisi vardı. Evlenecekti, hayalleri vardı. Kendine ait evinin olmasını istiyordu. Ev satın almak istiyordu” dedi.

“Düğünümde keman çaldı, ben de onun düğününde yardım edecektim”

Uzman çavuşluğa başvurmadan önce Gökhan Kurak’ın düğünlerde keman, saz, org çaldığını hatırlatan Uğur Kara, düğününde de şehidin keman çaldığını anlattı. Kara, “Burada uzman çavuş olmadan önce düğünlerde saz, keman, bağlama çalardı. Şarkı söylerdi. Hatta benim düğünüme de Gökhan geldi. Saz çaldı, org çaldı. Her izne geldiğinde görüşürdük. En son yaklaşık bir ay falan oldu. Düğün yapmak için en son izin alacaktı. Artık nasip olmadı. Gitti ve bir daha göremedik. Şehit haberini aldım, inanamadım. Daha bir ay önce yanımdaydı. Henüz kız isteme olmadıydı. Arkadaş çevremizde konuşuyorduk. Çünkü ben evlendim o benim düğünümde saz çaldı. Evlendiğinde de ben ona yardımcı olacaktım. Öyle konuşuyorduk. Şehitlik falan aklında yoktu. Mesleğini de severdi. Kardeşi de tercih yapmak istedi. Ailesi ise istemedi. Kardeşinin yanlarında olmasını istediler” diye konuştu.
Öte yandan şehidin kardeşi Uğur Kurak’ın da uzman çavuşluğa başvurmak istediğini ancak ailesinin bunu kabul etmediği öğrenildi. Şehidin ise 2014 yılında uzman çavuşluğa başladığı, Doğu görevinin bitmesine ise 6 ay kaldığı öğrenildi.

Şehit evinin önüne çakıl dolgusu

Öte yandan acı haberi alan aile yakınları iki katlı evlerinin önünde oturarak taziyeleri kabul etti. Bu sırada bir kepçeye yüklenen çakıl, şehidin ailesinin evinin önüne dökülerek dolgu yapıldı. Şehidin cenazesinin ise yarın öğlen namazını müteakiben Karapınar köyünde defnedilmesi bekleniyor.

SIRADAKİ HABER
}