HaberlerFaturayı vatandaş ödüyor

Faturayı vatandaş ödüyor

Akaryakıt zammını eleştiren Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir, 'Ekonomik dalgalanma ve dövizdeki artışın faturasını vatandaş ödemektedir' dedi

Faturayı vatandaş ödüyor

Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube BaşkanıŞuayip Deniz Demir, benzin ve motorine yapılan zamları eleştirdi. Demir, çalışanın ve vatandaşın alım gücünün günden güne düştüğünü ifade etti.

ÇALIŞANA 'BUÇUK' ZAM

Ekonomik dalgalanma ve dövizdeki artışın faturasını vatandaşın ödediğini belirten Demir, "Geçtiğimiz günlerde benzinin litresine 12 kuruş, motorinin litresine 18 kuruş zam gelmiştir. Benzine son 1 hafta içinde gelen zam 21 kuruş, motorine son 1 ayda gelen zam ise yaklaşık 31 kuruş olmuştur. Benzin yüzde 3,95; motorin yüzde 3,74 artmıştır. Yapılan bu zamlar ücretli çalışanların ve vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilemektedir. Akaryakıt zammı dolara endekslenirken, çalışanların maaşına ise buçuk zam layık görülmektedir. Bu artışların ekonomiye yansıması da olumsuz olacak, giyimden gıdaya kadar her ürüne yansıyacaktır" diye konuştu.

BAĞIŞIKLIK YAPACAK

'Bu zamlar nereye kadar devam edecektir?' diyen Demir, "Toplu Sözleşmede kağıt üzerinde verilen zammın gerçek hayatta alım gücü kayıplarını karşılamadığını herkes görmektedir. Alım gücünün günden güne düşmesi, maaşların enflasyon karşısında erimesine rağmen asrın toplu sözleşmesini yaptığını iddia eden sendikanın ağzını bıçak açmamaktadır. Endişemiz o ki; böyle giderse yakında insanımızda bu zamlar bağışıklık yapacaktır" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}