HaberlerFındık ihracatı sevindirdi: Hedef 275 bin ton ihracat

Fındık ihracatı sevindirdi: Hedef 275 bin ton ihracat

İki ayda yapılan 66 bin tonluk fındık ihracatının iyi bir rakam olduğunu belirten Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 'Yaklaşık 275 bin ton ihracatın olacağını düşünüyoruz' dedi.

Fındık ihracatı sevindirdi: Hedef 275 bin ton ihracat

Haberaks TV ekranlarında yayınlanan, Burcu Düzgün Çoban’ın sunduğu Haberin Sesi programına telefonla bağlanan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, Türkiye’nin iki ayda yaptığı 66 bin 160 ton içfındık ihracatını değerlendirdi. İhracat rakamlarının sevindirici olduğunu dile getiren Başkan Sevinç, trendin devam edeceğini ifade etti.

TONAJ ÖNEMLİ

Başkan Sevinç, fındık ihracatında gelen döviz miktarına odaklanmak yerine tonaja odaklanmanın çok daha önemli olduğunu vurguladı. Sevinç, “Türkiye’nin elinde fındık kalmaması için dünya fındık tüketiminin, Türkiye orjinli artması gerekiyor. Ürettiğimiz fındığın rekoltesi ne olursa olsun tamamını satabilmemiz, bize alternatif olan ülkelerin stoklarının elinde kalması ve bu kapsamda onların fındık dikim alanlarının genişlemesinin durdurulması çok önemli. Tonajda geçen yıla göre yüzde 60’a yakın bir artış var ama gelen döviz miktarında ise yüzde 10’a yakın bir artış söz konusu. Ancak önemli olan tonaj miktarı" şeklinde konuştu.

REKOR 301 BİN TON

2015-2016 sezonundaki 61 bin tonluk rakamının geçildiğini dile getiren Başkan Sevinç, trendin devam edeceğini kaydetti. Devletin fındıkla ilgili politikalarının da önemli olduğuna dikkat çeken Sevinç, “Sezon ağustosa kadar devam edecek ve şu anki trend bize yaklaşık 275 bin ton ihracatın olacağını gösteriyor. Cumhuriyet tarihinin rekoru 301 bin tondur, bu da niye olmasın düşüncesi içindeyiz. Trend iyi gidiyor, bu nedenle elimizde fazla bir fındık kalmadan, rakiplerimize de iyi rekabet ederek, dünyaya satılan fındığın çoğunu Türkiye’nin sattığı bir dönem geçireceğiz gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}