HaberlerEmekli Maaşları haberEmeklinin beli yine büküldü

Emeklinin beli yine büküldü - Emekli Maaşları haber

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şube Başkanı Abdullah Eren, emekli maaşlarına yapılan zammın bir kez daha hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Emeklinin beli yine büküldü

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı geçmiş 6 aylık enflasyona göre belirlendiğinden SSK ve Bağ-Kur emeklisi, ocak ayında yüzde 3,36 ve temmuzda da yüzde 4,02 zam alacak. Böylece bir SSK emeklisinin bin 500 lira olan aylığı ocak 2018’de 50 lira 40 kuruş artacak. Temmuz ayında ise bin 550 lira 40 kuruştan; 62 lira 30 kuruşluk artışla bin 612 liraya çıkacak. Zam oranını değerlendiren Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şube Başkanı Abdullah Eren, her şeye yüzde 100 zam yapılırken,emekli maaşlarına reva görülen yüzde 4’lük zammın hayal kırıklığı olduğunu ifade etti.

DALGA GEÇİYORLAR

Her yıl umutla emekli maaşlarına yapılacak zammı beklediklerini ancak hayal kırıklıkları yaşadıklarını ifade eden Başkan Eren, 2018 yılı içinde yapılacak zammın da bir hayal kırıklığı olduğunu dile getirdi. Eren, “Haftalık olarak benzine ve mazota yüzde 10 zam geliyor. Emekliye gelince yüzde 3, yüzde 4 zam reva görülüyor. Biz en az yüzde 8 zam bekliyorduk, emekliyle dalga geçiyorlar. Bir kilo domates 5 lira olmuş, neye göre bu enflasyon oranlarını belirliyorlar. Çamaşır mandalı, toplu iğneye göre mi bu enflasyon belirleniyor? Gıdaya, yiyeceklerin fiyatlarına bir baksınlar, bir avuç zeytin 20 lira, bir kilo pirinç 5 lira. Her şeye yüzde 100 zam yapılmışken, emekliye yapılan bu zamlar büyük bir hayal kırıklığı. Emekliyle resmen dalga geçiyorlar” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER
}