HaberlerSamsun HaberleriMHP Grup Başkanvekili Erhan Usta: '2002'den daha kötü durumdayız'

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta: '2002'den daha kötü durumdayız' - Samsun Haberleri

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, 'Dolar/TL 3.82, paramız değer kaybediyor çünkü ligimizde sonuncuyuz, kırılganların kırılganıyız, durumumuz 2002 yılından bile daha kötü' dedi

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta: '2002'den daha kötü durumdayız'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, FED'in parasal teşviği azaltacağını işaret etmesinin ardından bu durumdan en fazla olumsuz etkilenen beş ülkeden birinin Türkiye olduğunu dile getirerek, "Durumumuz 2002 yılından bile daha kötü" dedi.

TL DEĞER KAYBEDİYOR

Usta, sosyal medya hesabından, kırılgan beşli olarak adlandırılan Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye'nin dış borç istatistiklerine ilişkin analizlerini paylaştı. Usta, “Dolar/TL 3.82, paramız neden değer kaybediyor? Çünkü ligimizde sonuncuyuz, kırılganların kırılganıyız, durumumuz 2002 yılından bile daha kötü” dedi. Türkiye'nin yedi kırılganlık göstergesinden dördünde sondan ikinci olduğunu kaydeden Usta, diğer üçünde sonuncu durumda olunduğuna dikkat çekti.

KALİTE ARTIRILMALI

"2016 yılında kırılganlar liginde bile açık ara sonuncu olduk, 2017’de de sonuç benzer olacak. Yönetime ve teknik heyete duyurulur" diyen Usta, 2009 küresel kriz sonrası Türkiye’nin ekonomi politikasının TL’yi değersizleştirme üzerine kurulduğunu, rekabetin üretilen ürünlerin fiyatlarını düşürerek değil, kalitelerini ve teknolojiyi arttırarak yapılması gerektiğini vurguladı.

SEFERBERLİK ŞART

2016 başına kadar düşen ham petrol fiyatlarından sağlanan avantajın, fiyatların tekrar yükselişe geçmesiyle birlikte hızla kaybedildiğini ve tek haneli enflasyon hedefinden hızla uzaklaşıldığını Usta, "Şu ana kadar lokomotif görevi gören inşaat sektöründe kar marjı geçen seneye göre yüzde 10.3 düştü. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine güvenin yeniden tesis edilebilmesi için ülkemizin bütün kurumlarının ve unsurlarının seferber olması şart" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}