HaberlerSamsun HaberleriKızılırmak Deltası bir dünya değeri

Kızılırmak Deltası bir dünya değeri - Samsun Haberleri

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi projesi kapsamında 23 Kasım'da Bafra'da ortak akıl toplantısı düzenleneceğini belirtti.

Kızılırmak Deltası bir dünya değeri

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Samsun’un iklim değişikliğine adaptasyon sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi projesi kapsamında 23 Kasım'da Bafra Öğretmenevi'nde ortak akıl ve tanışma toplantısı düzenlenecek. Toplantıyla ilgili Yrd. Doç. Dr. Şeyma Balcı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’i ziyaret etti.

DELTA İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Toplantının delta için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Şeyma Balcı, "Türkiye’de iklim değişikliği alanında kapasitesinin geliştirilmesi kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi'nce uygulanan Kızılırmak Deltası su ayak izinin belirlenmesi çalışmaları için ortak akıl ve tanışma toplantısı düzenleyeceğiz. Belediye Başkanımız Zihni Şahin'i ziyaret ederek, toplantıya davet ettik" dedi.

DÜNYA MİRASIMIZ

Bilimin hâkim olduğu projelerin her zaman yararlı sonuçlar verdiğini dile getiren Başkan Şahin, "Kızılırmak Deltası ve Bafra Kuş Cenneti, Baframızın dünyaya doğal bir mirasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ve bizler bu mirasa çok büyük önem veriyoruz. Kızılırmak Deltamız, 16 bin 100 hektarı sulak alan olmak üzere toplam 56 bin hektarlık büyük bir alana sahip. Deltalar, mikro ve makro faunanın çok yüksek üretim düzeyine ulaştığı yeryüzünün en verimli doğal alanlarıdır. Kızılırmak Deltası; su ürünleri üretimi, saz kesimi ve otlatma imkânlarıyla yöre ekonomisine de önemli katkılar sunuyor. Güzel manzarası ve barındırdığı yaban hayatı ile kuş gözleme, balık tutma, avcılık gibi rekreasyonel faaliyetler için de ideal ortamdır. Kısacası bir dünya değerine sahibiz. Bu tür toplantıların faydalı olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}