Samsun Haber: Organ beklerken ölüyorlar

Samsun Haber: Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, organ bağış oranlarının istenilen düzeyde olmadığını belirterek, 'Yılda yaklaşık 2 bin 500 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor' dedi

 Organ beklerken ölüyorlar

Samsun Adliyesi İsa Fidan Konferans Salonu’nda organ bağışı ve önemi konuşuldu. Organ bağışı, beyin ölümü ve organ bağışının dini yönüyle alakalı sunum yapan Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, bağış oranlarının istenilen düzeyde olmadığını belirtti. Kazak, bağış oranlarının ABD'de yüzde 90, Türkiye’de ise yüzde 22 olduğunu ifade ederek, binlerce insanın umutla organ beklediğini vurguladı.

TEK ŞANSLARI NAKİL

Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak şekilde hasar görmüş organ veya dokunun yerine canlıdan ya da kadavradan alınan sağlam organın konulmasına organ naklinin denildiğini ifade eden Kazak, Türkiye’de en çok böbrek, karaciğer, kalp, akciğer naklinin yapıldığını belirtti. Kazak, “Samsun’da, böbrek nakli sonrası sağ kalım yüzde 95’lerde, bu çok ciddi bir rakam. Yılda yaklaşık 2 bin 500 kişi organ nakli beklerken, hayatını kaybediyor. 2016 yılında ülkemizde 422 bin ölüm gerçekleşiyor. Bin 998 beyin ölümü oluyor ve 553’ünde aile izni alınıyor. Kalp, karaciğer, akciğer, kornea bekleyen insanların tek şansı organ naklidir. Ölü insanlardan alınan nakli artırmak hedefleniyor. Trafik kazası, beyin kanaması gibi nedenlerle hastanenin yoğun bakımına yatan ve tüm tedavilere rağmen cevap vermeyen, beyin ölümü dediğimiz geri dönüşü olmayan hadisenin gerçekleşmesi ve ailenin izin alınmasıyla nakil alınıyor” ifadelerini kullandı.

KOMAYLA KARIŞTIRILMAMALI

Beyin ölümünün; beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybı anlamına geldiğini dile getiren Kazak, beyin ölümü teşhisi konulan kişinin kendi kendine nefes alıp veremeyeceğini kaydetti. Komanın ise beyin ölümünden farklı olduğunu belirten Kazak, “Komadaki kişi kendi kendine nefes alır ve komadaki kişiden aile izin verse dahi organ nakli alınmaz. Beyin ölümü teşhisi konulmayan birinden organ nakli yapılamaz. Nakillerde zamanla yarış yapılıyor, Sağlık Bakanlığı’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin helikopterleri hizmetimizde. Türkiye’deki organ nakli sorunun en önemli nedeni; organ bağışı azlığıdır. Beyin ölümü sonrası bağış oranı ABD’de ve İspanya’da yüzde 90 iken, Türkiye’de ise yüzde 22. Bizim bölgemiz ise biraz daha iyi, yüzde 35’lerdeyiz" şeklinde konuştu.

Program sonrasında Kazak, Savcı Sözen’e teşekkür belgesi verdi. Programa Samsun Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun Cumhuriyet Savcısı Vedat Soğukpınar, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Erol Tosun, savcılar, hakimler ve avukatlar katıldı.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

TFF'den Beşiktaş'a tebrik

1 TFF'den Beşiktaş'a tebrik

Sultangazi'de baz istasyonunda yangın

2 Sultangazi'de baz istasyonunda yangın

Psikolojik destek gören şahıs kendi evini yakıp kaçtı

3 Psikolojik destek gören şahıs kendi evini yakıp kaçtı

 Sadece ROK mu suçlu?..

4 Sadece ROK mu suçlu?..

Motor tutkusu sonu oldu

5 Motor tutkusu sonu oldu

Kahramanmaraş'ta kaçak sigara operasyonu

6 Kahramanmaraş'ta kaçak sigara operasyonu

Bakırköy'de balık restoranında yangın

7 Bakırköy'de balık restoranında yangın

Gazi Mahallesinde kaldırımda yürüyen kişi silahlı saldırıya uğradı

8 Gazi Mahallesinde kaldırımda yürüyen kişi silahlı saldırıya uğradı

İzmir'de silahlı çatışma: 1 ölü, 2 ağır yaralı

9 İzmir'de silahlı çatışma: 1 ölü, 2 ağır yaralı

Yıldız öğretmenler belgelerini aldı

10 Yıldız öğretmenler belgelerini aldı


SIRADAKİ HABER