HaberlerSamsun HaberleriSamsun'daki Rizeli kadınlardan yerel kültür çalışması

Samsun'daki Rizeli kadınlardan yerel kültür çalışması - Samsun Haberleri

Samsun Rizeliler Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, yerel kültürel değerlere sahip çıkmak için çalışma başlattı.

Samsun'daki Rizeli kadınlardan yerel kültür çalışması

Atakum'da bir kafede bir araya gelen kadınlar, Rize'ye ait yöresel ürünlerin tanıtılması ve geliştirilmesi için proje hazırladıklarına başladı.

Dernek üyesi Zeliha Namlı, örf, adet ve geleneklerini yaşatmak, birlik ve beraberlik içinde olmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Rize'den gelerek Samsun'da yaşayan kadınların yöresel özelliklerini yitirmeden, yaşadıkları şehrin değerlerine saygı duyarak ve benimseyerek yaşadıklarını belirten Namlı, "2 yıl önce kurulan derneğimizin kadın kolları olarak bir araya geldik. Hem Rize'nin kültürünü yaşatmak hem de yöremize ait el sanatlarımızı geliştirmek istiyoruz." dedi.

Bu kapsamda tulum ile halk oyunları kursu düzenleyeceklerini, daha sonra yöresel çorap dokumacılığı kursu açacaklarını anlatan Namlı, "Ayrıca Samsun'da sosyal sorumluluk projelerimiz de olacak. Okullarımız ve ihtiyaç sahibi insanlarımız için çeşitli projeler yapacağız." diye konuştu

SIRADAKİ HABER
}