HaberlerTürkiye'nin en özel okulu! Müfredatları bile onlara özgü

Türkiye'nin en özel okulu! Müfredatları bile onlara özgü

Samsun uzunca bir süredir tıbbi cihaz üretimiyle anılan bir şehir. Öyle ki; Almanya ve Pakistan'dan sonra Samsun sayesinde Türkiye de bu sektörde adından söz ettirir konuma geldi.

Türkiye'nin en özel okulu! Müfredatları bile onlara özgü

Bu gelişim ve değişim, bazı ihtiyaçları da ortaya çıkardı. Onlardan biri de yetişmiş teknik eleman. İşte tam da bu açığı kapatmak için harekete geçilerek, şehrimizde Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı. Medikal İnovasyon Kümelenmesi Derneği (MEDİKÜM) ile on yıllık protokol çerçevesinde açılan okul, ülkemizdeki 18 tematik okuldan biri olmasının yanında bu alanda açılan ilk lise. Okul Müdürü İsmail Narin, çok iddialı olduklarını söylüyor. Meslek liselerinin kabuk değiştirdiğine vurgu yapan Narin, “Bu liseden mezun olduktan sonra öğrencilerimizin işleri hazır. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve işletmeler yetişmiş eleman bulduklarında onları bu hıza dahil ediyor. Bu nedenle tematik okullar gündeme geldi ve ben bu okulların meslek liselerini eski günlerine kavuşturacağına inanıyorum” diyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN:  Samsun Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi nasıl kuruldu?

İsmail NARİN: Bu soruyu yanıtlamak için biraz geriye gitmek gerekiyor. Biliyorsunuz son yıllarda meslek liseleri bir hayli kan kaybetti. Meslek liseleri, geride bıraktığımız son yirmi yıl içinde sınavla ve yüksek diploma notuyla öğrenci alan lise konumundan, vatandaşlarımız tarafından az tercih edilen okul konumuna geldi. Bu durum, ülkemizdeki sanayilerde yetişmiş teknik eleman bulunamamasına yol açtı. Zaman içerisinde bunu önlemek için Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde tematik okulların oluşturulması gündeme geldi.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Tematik okul nedir, diğer meslek liselerinden ayrılan noktaları neler?

İsmail NARİN: Meslek liselerinde genel olarak elektrik, bilgisayar, makine gibi bölümler var. Bu bölümlerde konuların genel olarak ele alındığını görüyoruz. Örneğin, elektrik bölümü bütün elektrik konularını makine bölümü de tüm makine konularını kapsıyor. Öğrenci sanayiye çıktığı zaman üretimine katılacağı işletmede tekrar kısa bir eğitimden geçmek zorunda kalıyordu. Çünkü o işletme belirli bir alanda üretim yapıyor. Bu durum öğrencilerimizin mesleki açıdan zayıf kalmasına yol açtı. Onun yerine tematik, yani belirli bir konuya odaklanmış, sadece o konu üzerinde eğitim yapan ve mezun olduktan sonra da o alanda çalışma hayatına devam eden öğrenciler yetiştirilmesi amaçlandı. Tematik okullar kuruldu. Bizim okulumuz da böyle bir okul. Tıbbi cihazlar konusunda eğitim vereceğiz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okulunuz Türkiye’de bir ilk değil mi?

İsmail NARİN: Evet, tıbbi cihaz teknolojileri okulu başka hiçbir yerde yok. Öğrencilerimiz mezun olduklarında doğrudan, bu alanda hiçbir yabancılık çekmeden nerede, nasıl ne yapacağını bilerek iş hayatına atılmış olacaklar.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Şüphesiz okulun Samsun’da açılmasının bir nedeni var ondan bahsedecek olursak, neler söyleyeceksiniz?

İsmail NARİN: Samsun’un tercih edilmesinin önemli nedenlerinden bir tanesi Samsun sanayisinde birçok alanda üretim yapılıyor. Ancak Türkiye’yi temsil edecek alan tıbbi cihazlar alanı. Bu Türkiye’de başka bir yerde yok. Türkiye’nin tıbbi cihaz üretimini; yüzde 80’in üzerinde bir oranla Samsun karşılıyor. Dolayısıyla bundan 3 – 5 yıl sonra Samsun tıbbi cihaz üretimiyle akla gelecek. Bu sektörün hemen her alanda yetişmiş elemana ihtiyacı var. Bu elemanı mesleki eğitimden karşılayabileceğimiz için Samsun’daki bu okul çok önemli. Şunu da belirtmek isterim okulumuz henüz yeni kuruldu. Öğrencilerimiz, velilerimiz yeni. Bundan sonra adım adım gelişeceğiz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okul daha çok yeni fakat bu sektörün Samsun için geçmişinin eskilere dayandığını biliyoruz. Okul bu birikimden nasıl faydalanacak?

İsmail NARİN: Biz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir mesleki teknik Anadolu lisesiyiz. Bu sene eğitim ve öğretime başladık ve 9. sınıfların tamamına okutulan müfredatı uygulayacağız. Ancak biz, izinler dahilinde öğrencilerimizin şimdiden sektöre alışmaları için bazı geziler (fabrika ziyaretleri ve sektör temsilcileriyle buluşmalar) de yapacağız. Sektör temsilcilerine de ilgilerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren pratik eğitime başlayacağız. Bu anlamda daha sık fabrika ziyaretleri yapacağız. Bu durum öğrencilerin bazı bilgileri erkenden öğrenmelerini sağlayacak. Türkiye, Samsun sayesinde tıbbi cihaz üretimimde dünyada Almanya ve Pakistan’dan sonra üçüncü ülke. Biz bu üçüncü sırayı gelecekte ikinci hatta birinci sıraya taşımayı hedefliyoruz. Bu da eğitim sayesinde olacak. Bu amaçla yola çıktık ve sektörle birlikte hareket ediyoruz. Böyle de devam edeceğiz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Hedeflenenler arasında başka neler var?

İsmail NARİN: Hedeflerimizi biraz da öğrencilerimizin tercihleri belirleyecek. Biz sistemi üç ana grupta değerlendiriyoruz; üretim, satış pazarlama ve AR – GE. Bu üç konuda da öğrencilerimize gerekli eğitimleri vereceğiz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bu saydıklarınız okulun bölümleri mi olacak?

İsmail NARİN: Hayır, bölüm olarak olmayacak ama bütün öğrencilerimiz bu dersleri görecek. Fabrikalarda konuların pratik eğitimlerini mezun olmadan alacaklar.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Mezun olduktan sonra neler yapabilecek öğrenciler?

İsmail NARİN: Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra isterlerse üst öğrenime devam edip döndüklerinde AR - GE ve yönetim birimlerinde çalışabilecekler isterlerse doğrudan doğruya üretime katılarak üretime katkı yapabilecekler.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Öğrenciler, mezun olduktan sonra akademik kariyerlerine hangi alanlarda devam edebilecekler?

İsmail NARİN: Bu alanda devam etmek isteyen öğrencilerimize makine ve tıp mühendisliği bölümlerini öneriyoruz. Bu alanlardan mezun olup sisteme büyük katkılar yapabilirler. Bununla alakalı YÖK’ün de bir teşviki var. Makine mühendisliğinde üniversite sınavında aldıkları puanın yüzde 6 fazlasını ek puan olarak veriyor. Dolayısıyla bu durum öğrencilerin tercihinde de etkili oluyor.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Üniversite tercih etmeyen öğrenciler nasıl bir yol izleyecek?

İsmail NARİN: Bu liseden mezun olduktan sonra öğrencilerimizin işleri hazır. Zaten okulumuzun en cazip taraflarından biri de bu. İddialıyız, çünkü okulumuz Medikal İnovasyon Kümelenmesi Derneği (MEDİKÜM) ile on yıllık protokol çerçevesinde açılan bir okul. Bu protokolün maddelerinden bir tanesi de ‘çalışmak isteyenlere Samsun’daki MEDİKÜM’ e bağlı işyerlerinin kapısı ardına kadar açık’ maddesidir.  MEDİKÜM’ün de zaten elemana yoğun ihtiyacı var bu yüzden de bizi destekliyorlar.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Son günlerde MEDİKÜM ismini çok daha sık duyuyoruz. Siz bu konuda şehrimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İsmail NARİN: MEDİKÜM gerçekten çok güzel çalışmalar yapıyor. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Tıbbi cihaz sektörü dünya üzerinde stratejik öneme sahip. Savunma sanayisini ilk sıraya koyarsak ikinci sırada tıbbi cihaz sektörü var. MEDİKÜM’ün gayretleri dünyada lider olmak ve markalaşmak için. Gelecek günlerde MEDİKÜM adını daha da sık duyacağız.  Bildiğim kadarıyla yetmişin üzerinde ülkeye ihracatları var. Gelecekte bu sayı mutlaka artacaktır.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Şu an sektör ne durumda ciddi manada bir eleman açığı söz konusu diyebilir miyiz?

İsmail NARİN: Biz, bölgemizdeki işletmeleri sık sık ziyaret ediyoruz. Hemen hemen hepsinde yetişmiş teknik eleman ihtiyacının hat safhada olduğunu görüyoruz. Bu noktada özeleştiri de yapacak olursak, bundan yirmi yıl kadar önce meslek liseleri yüksek puan almış ya da yüksek diploma notlu öğrencileri alırken; son yıllarda vatandaşımızın, öğrencilerimizin tercih etmediği okullar haline geldiler. Bu okullarda öğrencilere aktarılan bilgi seviyesi ‘öğrencilerin alabildiği kadar’ anlayışıyla biraz aşağı çekildi. Bunun sonucu olarak sanayiye aktardığımız öğrenciler sanayinin istediği şekilde yetişmemiş oldu. Öğrenciler tekrardan işletme içi eğitime tabi tutulmak zorunda kaldı. Bu durum işletmeye zaman kaybettirdi. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve işletmeler yetişmiş eleman bulduklarında onları bu hıza dahil ediyor. Bu nedenle tematik okullar gündeme geldi ve ben bu okulların meslek liselerini eski günlerine kavuşturacağına inanıyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Türkiye’de bazı illerde bu tarz okulların olduğunu biliyoruz.

İsmail NARİN: Evet var ama ben iddia ediyorum en özeli, en özgünü bizim okulumuz. Okulumuzun müfredatı bize özel yazılıyor. Bu nedenle en özgün diyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sizce gelecekte artacak mı tematik okullar, örneğin Samsun’da bir başka tematik okul daha söz konusu olur mu?

İsmail NARİN: Evet artacak. Önceden şöyle bir anlayış vardı; biz buraya bir okul açalım ve bazı bölümleri koyalım içine. Bence bu devir artık bitti. Bundan sonra açılacak meslek liseleri bölgenin isteğine ve ihtiyacına göre açılacak. Mesleki eğitim pahalı, devletin büyük yatırımlarıyla gerçekleşen bir eğitim. Devlet bunun karşılığını almak istiyor. Bu nedenle de tematik okullar fikri ortaya çıktı. Samsun’da da bu sene başlamış olduk. Umarız hayırlı olur.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okul nerede?

İsmail NARİN: Okulumuza ilk olarak Kutlukent’teki belediye binası verilmişti. Ancak yapılan inceleme sonucunda buranın okul olarak kullanılamayacağı ifade edildi. Yine aynı yere yeni bir bina yapılacak. Bana verilen bilgilere göre okulumuzun inşaatı başlamak üzere. Biz bu süre zarfında geçici olarak Tekkeköy’deki Ali Emine Kahvecioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeyiz. Bu seneyi orada tamamlayacağız.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Öğrenci alımlarını nasıl yaptınız?

İsmail NARİN: Okulumuz Türkiye geneline açık. TEOG’dan önce ön başvuruları aldık. TEOG sonuçları belli olduktan sonra bu puanın yüzde yetmişini, mülakat puanının da yüzde otuzunu değerlendirdik. Ülkemizdeki diğer tematik okullar da bu şekilde öğrenci aldı ama ön başvuruda kontenjanı dolduran altı okuldan biri biziz. Öğrencilerimizin ve velilerimizin isteği artarak devam ediyor. Şu anda ben ‘ne zaman nasıl öğrenci alınacak ‘ diye onlarca telefon alıyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okulun kaç öğrencisi var ve öğretmenler nasıl seçildi?

İsmail NARİN: Okulumuzun 56 öğrencisi var. Hangi branşlarda öğretmen ataması yapılacaksa il geneline duyuru yapılıyor. İstekli öğretmenlerin isimleri alınıyor. Okul yönetim kurulu tarafından öğretmenlerle mülakat yapılarak her branştan üç öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı’na teklif ediliyor ve onlardan birinin ataması yapılıyor. Şu anda beş öğretmenimiz atanmak üzere. Öğretmenlerin sayısını Milli Eğitim’in norm kadro sayısına göre belirliyoruz. Eksik öğretmenimiz olmadığını da belirtmek isterim.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okul, staj konusunda nasıl bir yol izleyecek?

İsmail NARİN: Öğrencilerimiz 11. sınıfı tamamladıktan sonra 12. sınıfta eğitimlerine tamamen işletmelerde devam edecek. Biz geçiş döneminde de Almanya’da bir yaz dönemi stajı düşünüyoruz. Bunu planladık.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Proje olarak neler planlanıyor?

İsmail NARİN: İlk projemiz ‘Samsun’da İnovasyon Dönemi Başlıyor’ projesi. Bu projeyle öğrenciler 9. sınıftan itibaren iş yerlerini, sağlık sektörünü tanıyacaklar. 11. sınıfa geldiklerinde de öğrencilerden, bir tıbbi cihazda yenilik isteyeceğiz. Bunu sektörün onayına sunacağız. Kabul edilenlerin de patentini alacağız. Bunun dışında da bir Avrupa projesi hazırlamayı düşünüyoruz. Projelerimiz artarak devam edecek.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Okulun müfredatının yazıldığını ifade ettiniz bununla ilgili nasıl bir çalışma söz konusu?

İsmail NARİN: Bu çalışma sektörle işbirliği içerisinde yapılıyor. Normalde kitaplar bakanlık tarafından yazılır fakat tematik liselerde kitaplar sektörle işbirliği yapılarak yazılıyor. Bu kitapları yazacak kişileri bakanlığımız görevlendiriyor. Kişiler yoğun bir mesai yapıyor. Kitaplarımızın bir kısmı bitti bir kısmıysa bitmek üzere.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Son olarak neler söylemek istersiniz?

İsmail NARİN: ‘Bir ülkenin kalkınması için üretim, üretimin kalkınması için de mesleki eğitim şarttır’ sloganıyla sonlandırmak isterim. Vatandaşlarımız çocuklarını meslek liselerine göndermekten çekinmesin. Bizler öğrencilerimize üzerinde ’teknik eleman’ yazılı bir diploma veriyoruz ve kesinlikle işsiz kalmazlar. Meslek liseleri kabuk değiştiriyor ve bu liseler bundan 20-25 yıl önceki parlak dönemlerine geri dönecek. Bir ülke için olmazsa olmazlardan biri meslek liseleridir.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Teşekkür ederiz.

 

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}